Keerab külmaks: mida teha, et juba kevadises aias katastroofi vältida?

Foto: Shutterstock

Täna öösel jõuab Eestisse käesoleva talve mõistes juba korralik külmalaine: temperatuurid langevad mitu kraadi alla nulli ja püsivad seal mitu päeva. Mida teha, et külm juba kevade lainele häälestunud aias tapatööd ei teeks?

Järgmistel päevadel on kohati kuni kaheksa kraadi külma ja siiani kevadist temperatuuri nautinud aiaelule võib see mõjuda üsna karmilt. Olukord pole muidugi nii hull kui oleks päris korraliku pakase saabudes, aga natuke murelikuks tasub muutuda siiski.

Mida teha, et juba pungi või suisa õisi ilmutanud taimi kaitsta? Maria Palusalu Palusalu aiast ütleb, et väikeses aias tuleks külmalainega kinni katta nii palju kui võimalik. Suuremas aias see muidugi lahendus olla ei saa – siin tuleb valida välja väärtuslikuimad taimed, millest kõige rohkem kahju oleks, ja katta need. Näiteks viljapuud.

“Puud ja põõsad võid mässida pakasekanga või, kui sul seda pole, ükskõik millise teise kanga sisse, et natukenegi külma leevendada. Mulla seest välja tulnud tulbid võid katta puulehtedega, kuiva turba või kompostiga,” ütleb ta.

Maria lohutab siiski, et külmunud pungad ja esimesed lehed ei pruugi aga taime veel hukutada – kevadel hakkavad okstel kasvama uinuvad pungad. Kui aga taimed on oma talvise külmaperioodi kätte saanud ja soojade ilmadega hakkavad pungad puhkema, siis selle vastu ei saa midagi teha.

Rohkem nõuandeid aias toimetamiseks leiad Maria blogist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.