Kui praegu veel külmaks peaks pöörama, oleks see Eesti koduaedadele katastroof

Järsku temperatuurilangust paljud meie aia taimed enam üle ei elaks.Foto: Shutterstock

Iga päev tuleb üle Eesti teateid üha uutest kevadekuulutajatest: esmalt sai kuulda lumikellukestest, siis sinililledest, nüüd on teada, et mõnel pool on ka roosid õide puhkenud. Aga praegu on jaanuar. Mis aiast nii saab?

Aednik Maria Palusalu kirjutab oma blogis, et kehvad on lood siis, kui nüüd peaks järsku külmaks minema. Aeglane temperatuuri langemine nii ohtlik ei ole, kuid kui külmad saabuvad äkki ja on väga krõbedad, on kahjustused suured.

Ohustatud on sel juhul nii viljapuud kui ka kõik teised, kes endale pungad, lehed või õiedki külge ajada on jõudnud.

Kui külmalaine tulema peaks, siis väga palju praeguses etapis asjade päästmiseks ette võtta ei saagi. “Väikeses aias kata kinni nii palju, kui suudad. Suuremas aias vali välja oma kõige vääruslikumad taimed, mille hukkumine kurvastaks Sind kõige enam (näiteks viljapuud). Puud ja põõsad võid mässida pakasekanga või, kui Sul seda pole, ükskõik millise teise kanga sisse, et natukenegi külma leevendada. Mulla seest välja tulnud tulbid võid katta puulehtedega, kuiva turba või kompostiga,” soovitab Maria.

Külmunud pungad ja esimeste lehtede hävimine ei pruugi taime siiski tingimata veel täielikult hukutada, sest kevadel hakkavad okstel kasvama uinunud pungad. Kui aga taimed on oma talvise külmaperioodi kätte saanud ja soojade ilmadega pungad puhkema hakkavad, siis selle vastu ei saa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.