Kui robotniiduki sügishooldusel õiget nõksu ei tea, ei lähe see kevadel üldse käima

Robotniiduk.Foto: Pixabay

Et tavaline muruniiduk vajab korrapärast hooldust, see ei tule kellelegi üllatusena. Robotniidukite hingeelu on ses osas aga vähe tundmatum maa. Mida ja kuidas sellega enne talvekorterisse panekut ette võtta?

Hoolduseta ei saa ühegi masina puhul, nii ei ole ka robotniiduk mingi erand. Lauri Kriisa ettevõttest Ruudi räägib, et robotniiduki hooldus loob eelkõige parimad tingimused uue hooaja alustamiseks tarbetute katkestusteta. “Suve tulek on alati kindel, kuid teinekord võib niitmisvajadus tekkida majaomanikule ootamatult, seetõttu on hea kui masin on valmis ja ideaalses seisukorras alustamaks uut hooaega,” sõnab Kriisa.

Ta räägib, et tänapäeva robotniidukid on komplekteeritud äärmiselt töökindlateks, seega üheselt väita ei saa, et robotniidukit peab tingimata hooldama, kuid Ruudi kogemus näitab, et korrapäraselt hooldatud masinatel on oluliselt pikem eluiga ning sellest tulenevalt ka väiksemad kulud masina omanikule. Samuti on paljude mudelite puhul garantiitingimuste säilimiseks vajalik masinat vähemalt korra aastas hooldada.

“Kuna masinad jäävad pikemaks ajaks seisma, on meie hinnangul eriti oluline hooaja lõppedes eemaldada masina liikuvatelt osadelt niiskus, sellega väldime liikuvate osade, näiteks laagrite ja teiste liigendite roostetamist. Samuti on oluline masinat ja ka laadimisjaama hoiustada soojas ja kuivas ruumis – kellel endal selline võimalus puudub, siis täna pakutakse hooldusteenust koos talvise hoiustamise ja ka transpordiga,” räägib Kriisa.

Allan Heiberg Saestuudiost ütleb, et kindlasti vajab robotniiduk enne talvekorterisse paigutamist üldpuhastust ja aku täislaadimist. “Kui panna robotniiduk talveks seisma pooltühja või tühja akuga, siis kevadeks on tõenäoliselt aku kasutamiskõlbmatu. Meie soovitame robotniiduki laadimisjaama samuti üles võtta ja juhtmeotsad isoleerida,” räägib ta.
Tegemata jäänud hooldustööd järgmiseks hooajaks tingimata kohe mingit katastroofi ei tähenda, kuid pikapeale hakkab puudulik hooldus siiski robotniiduki töökvaliteeti halvendama ja eluiga lühendama. Samuti on oluline silmas pidada, et tarkvara regulaarselt uuendatud saaks. “Kindlasti tasub hooldusega tegeleda juba sügis-talvisel perioodil, kuna kevadeti on hooldusjärjekorrad oluliselt pikemad,” ütleb Kriisa.

Heiberg sõnab, et pisirikked võivad end ilmutada siiski juba üsna ruttu: tööle masin kevadel küll ilmselt läheb, aga näiteks andurite töö võib talve jooksul sinna kuivanud sodi tõttu olla häiritud.

Heibergi soe soovitus on lasta robotniidukeid üldse hooldada professionaalidel. “Seda eelkõige seetõttu, et robotniiduk on kui pisike arvuti. Tootja uuendab ja täiendab pidevalt masinate tarkvara, et rikete tekkimise võimalus oleks minimaalne. Tarkvara uuendada kodus näiteks Husqvarna robotniidukitel ise ei saa. Lisaks sellele läbib robotniiduk arvuti taga diagnostika, mis testib nii andurite kui veomootorite ja teramootori seisukorda. Seda samuti kodus kuidagi teha ei saa. Professionaal oskab hinnata ka liikuvate osade, rataste, laagrite jne seisukorda. Alati tasub pigem ennetavalt mõni väike kuluosa vahetada, kui et selle väikse osa ülekulumise tõttu hiljem see koos suure detailiga vahetada. Üldpuhastusest – professionaalidel on paremad oskused ja võimalused masinate üldpuhastuseks kui kodus lõpptarbijal,” põhjendab ta.

Väga üldiselt kätkeb robotniiduki hooldus endas järgmisi tegevusi:

  • Korpuse, raami, lõiketera ketta ja kõigi teiste liikuvate osade põhjalik puhastamine.
  • Toote funktsioonide ja osade testimine.
  • Kuluvate osade (nt terade ja laagrite) kontrollimine ja vajaduse korral vahetamine.
  • Toote aku mahutavuse kontrollimine ning vajaduse korral selle väljavahetamise soovitamine.
  • Kui saadaval on tarkvaravärskendusi, värskendatakse toote tarkvara.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.