Liiga hoogu sattunud aiapidajaid ootavad Tallinnas ettekirjutused

Foto on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Tallinna aiapidajad peavad hoolega silmas pidama, et oma toimetustega linna maale ei satu: vastasel korral ootavad neid mupo ettekirjutused.

Pirita linnaosas otsustas üks mees istutada heki. Ostis 100 kuusetaime ja istutas need aia taha. Kuna aias oli tal oma hekk juba olemas, siis oli tema jaoks igati loogiline see istutada teisele poole piirdeaeda. Tegemist on aga linna maaga ja linnal on sellega omad plaanid. Tänaseks on enamik puid mujale istutatud, aga kümmekond kuuske on ikka veel paigas ning meest ootab ees mupo ettekirjutus.

Mupo  piirkonnatöö peainspektor Anne Järve sõnul on samalaadseid isetegevuslikke toimetajaid Pirital palju ja nendega tegelemine on igakevadine praktika. Istutatakse hekke, viljapuid, ilupõõsaid, rajatakse kiviktaimlaid, paigutatakse suuri lillevaase ja – kaste.

„Inimesed ei taha aru saada, et selline tegevus on ebaseaduslik.  Linn planeerib ise oma maal haljastuse ja kujunduse. Omavolilised puud-põõsad satuvad  sageli trasside peale ja suureks kasvavate puude juured lõhuvad neid, samuti kasvavad puud liinidesse. Tihti takistavad omavoliliselt istutatud puud-põõsad jalakäijate ja jalgratturite liiklemist või piiravad sõidukijuhtide nähtavaust. Vales kohas olevad kivid ja puud-põõsad segavad lume lükkamist ning kitsastel haljasaladel lume teelt kõrvale paigutamist,“ loetleb Järve põhjuseid, miks omavoliline toimetamine on ohtlik ja lubamatu. „Teile ei meeldiks ju, kui linn tuleks omavoliliselt teie aeda toimetama. Igaüks tegutsegu ikka omal territooriumil!“

Ettekirjutuse toonud kuusehekk. Foto: MUPO

Järve sõnul on asjal ka finantsiline pool – inimesed vahetavad elukohta või tulevad uued omanikud, kes eelmise omaniku „pärandusest“ midagi kuulda ei taha ja nii jäävad paljud kohad hooletusse ja seetõttu linnaosa hooldada. „Sinna kulutvad päris suured summad ja see on kõik linnaosale rahaliselt koormavaks“.   

Järve toob veel ühe iseloomuliku näite, kuidas majaomanikud tasahilju oma valdusi linnamaa arvelt laiendavad. „Pirita ühes vaikses osas on majaomanik aastaid omapäi toimetanud ning rajanud oma kinnistu kõrvale teise õueala – seal on mõnus grillimise ja puhkenurk ning laste mänguala. Iseenesest väga ilus, aga täiesti sobimatus kohas!“

Isetegevus tuli ilmsiks seoses sellega, et linn hakkas ala edasi arendama. Kinnistuni oli aastaid tagasi ehitatud kergliiklustee, mis seal lõppes, kuid mida edasi ehitada plaaniti. Suur oli üllatus, kui kohale läinud planeerijad leidsid eest risti teele istutatud kuuseheki.

Majaomanik põhjendas heki istutamist sellega, et inimesed hakkasid tema privaatsust segama ja õue peale jalutama. „Pigem ikka nii, et inimesed sattusid tema omavoliliselt rajatud puhkenurka,“ ei jõudnud peainspektor Anne Järve omaniku äraspidist loogikat ära imestada.

Mupo palub, et kinnistuomanikud ei istutaks midagi aia taha linna maale. Kui see on mingil põhjusel vältimatu tegevus, siis tuleb linnaosavalitsusega nõu pidada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.