Aed

Ekspert: aasta viimase muruniitmise kohta tuleb teada paari nippi

Aiandusfoorumites ja nõuanderubriikides liigub palju erinevaid soovitusi selle kohta, millal on viimane aeg sügisel muru niita ja kui pikaks hein jätta. Ikka tahad ju teada, kuidas on õige. Oma aias olen mina teinud tunnetuse järgi, aga enamasti siiski millalgi septembri lõpus teen viimase niitmise ja lasen murul siis kasvada. Kogemus on näidanud, et nii ei külmu muru ära, tal oleks justkui kasukas seljas siis.

Paljud teevadki nii, et septembri lõpus niidetakse muru viimast korda, sest kes ikka tahab, et ta muru kole välja näeks, ja oktoobrisse jääb vaid selle pealt puulehtede riisumine. Aiandusagronoom Kersti Rannamäe Juhani Puukoolist ütleb aga, et viimane niitmine sõltub pigem siiski ilmast, mitte otseselt kalendrist. Kui oled tähele pannud, siis mõnel soojal sügisel võib muru kasvada veel väga kaua ja püsib ka rohelisena pikalt. Rannamäe sõnutsi kasvabki muru niikaua, kui mulla temperatuur on üle +5 kraadi, pärast seda jääb muru kasv aeglasemaks ja muru läheb üle talverežiimile.

Enne talve soovitab ta muru pikkuseks jätta 6-7 cm, siis on taimed piisavalt tugevad, et talvituda. Arvestada tuleb lihtsalt seda, et mida hiljem niita, seda kõrgemalt.

Et takistada seenhaiguste levikut, tuleks niidujäägid sügisel muru pealt kokku riisuda, sama kehtib ka puulehtede kohta. Kui oled lehed kokku riisunud, siis saab neid mitmel moel kompostida, sellest kirjutasime lähemalt SIIN.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.