Aed

Popp aialill pelargoon too talveks tuppa

Pelargoonid täies õies. Foto: Pixabay

Pelargoonid on vahvad suvelilled. Nad õitsevad kaua ja nende sordivalik on lai, mõne sordi värv võib lausa pahviks lüüa. Mistõttu tekib sügisel ikka mõte, et küll oleks tore, kui järgmisel aastal õitseks terrassil või rõdul sama sort. Pelargoon on õnneks üks selliseid suvelilli, mida saab tuppa talvituma tuua ja kui tema eest kenasti hoolt kanda (õieti ei vajagi ta hoolt), siis rõõmustab ta oma iluga ka järgmisel kevadel.

Pildil on näha üks nüüdseks sügiseselt väsinud pelargoon, mis õitseb samas kastis aga juba kolmandat suve ja on kaks talve toas elanud. Suvel on ta erksalt tumeroosade õitega ning kuna see värv sobib tumeda terrassilaudise ja heleda majaseina juurde, siis mul oli kahju teda sügisel lihtsalt komposti visata.

Üldiselt soovitatakse leida pelargooni talvitumiseks jahedam ja valgusküllane koht majas. Et n-ö sundida ta seal puhkerežiimile. Enamasti pole sellist ruumi majas naljalt võtta, korteris ammugi mitte.

Olen teinud täiesti lihtsalt. Võtnud sellesama kasti, milles nad suvi läbi kasvanud on, mulla pealt sodi ära koristanud, lilledel äraõitsenud ja kollaseks läinud lehed maha lõiganud ning sedasi ta mõne aknalaua peale või tuppa akna alla maha pannud.

Kasta pole teda pikalt vaja, sest sügisel tuppa tõstes on muld veel kaua niiske. Edasi olen temasse suhtunud kui igasse teise toataime. Kastan kui muld on kuiv ja kord nädalas pritsin lehti. Talve edenedes hakkab pelargoon teinekord isegi õitsema, kuid enamikul juhul venivad ta lehed lihtsalt kõrgemaks.

Aiandusspetsialistid soovitavad üle talve toas soojas seisnud pelargoonid uue kevade tulekul maha lõigata, et taimed väga välja ei veniks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.