Robotniidukite uus funktsioon julgustab osa aiast niitmata jätma

Foto: Husqvarna

Husqvarna robotniidukite rakendusse Automower® Connect lisandus tänasest funktsioon Rewilding Mode. Uus funktsioon määrab automaatselt 10% aia pindalast niitmisvabaks, eesmärgiga aidata kaasa elurikkust hoidvate alade loomisele koduaedades.

Robotniiduki GPS-andurid mõõdavad kogu aia suuruse ning uus funktsioon määrab 10% aia kogu pindalast niitmisvabaks tsooniks. Nutitelefoni rakenduse kaudu saavad robotniiduki omanikud ise määrata, kuhu antud tsoon paigutada ning soovi korral seda ka suuremaks muuta. Antud alalt robotniiduk ei niida, et seal saaksid tekkida looduslikud taimeliigid ning varju ja toitu leida erinevad putukad, sealhulgas mesilased.

Läbi uue funktsiooni loodab Husqvarna muuta robotniidukite omanike jaoks uueks normaalsuseks selle, et osa aiast peakski jääma niitmata. Husqvarna Eesti tegevjuhi Jaanus Vahesalu sõnul ei ole tegemist kindlasti Husqvarna innovatiivseima funktsiooniga, aga võimalik, et ühe olulisemaga.

„Eraaiad moodustavad Euroopa linnade haljasaladest ligi 20-30%. Aruteludes, kus räägitakse bioloogilisest mitmekesisusest ning mesilastele hädavajalikest toitu ja varju pakkuvatest aladest, jäetakse tihti tähelepanuta, kui suurt rolli mängivad koduaiad. Kui iga aiaomanik Euroopas jätaks 10% oma aiast niitmata, tekiks juurde 250 000 hektarit elurikkust toetavat ala – see on neli korda suurem kui Euroopa suurim looduskaitseala Doñana rahvuspark Hispaanias,“ kommenteeris Vahesalu.

“Me usume, et ka tehnoloogiaga saab aidata kaasa sellele, et elurikkuse osakaal koduaedades suureneks. Selleks on vaja muuta domineerivat ideaali sellest, milline on ilus ja hooldatud aed, et ruumi ja toitu jääks ka putukatele, lindudele ja loomakestele. Isegi pealtnäha väike osa aiast ehk kõigest 10% võib kokkuvõttes muuta üsna palju,” ütles Vahesalu ning lisas, et loodab, et ka teised robotniidukite tootjad lisavad oma seadmetesse sarnased funktsioonid.

Funktsioon on 15. maist olemas Husqvarna Automower® robotniiduki mudelite 405X, 415X ja 435X AWD ning NERA piirdekaabliga mudelite 430X NERA ja 450X NERA jaoks. Funktsiooni aktiveerimiseks on vaja robotniiduki tarkvara uuendada. Maailmas on hetkel kasutusel ligi 150 000 sellist Husqvarna robotniidukit, mis toetavad uut funktsiooni.

Antud funktsioon on inspireeritud Euroopa Liidu põllumajanduspoliitikast, mis kutsub põllumehi üles jätma 5% oma põllumaast bioloogilist mitmekesisust toetavate alade jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.