Aed

Roosispetsialist selgitab: rooside katmiseks on praegu vara

Foto: Pixabay

Roosid on meie iluaedade ühed vanad lemmikud ja kuigi tahaks neid kaunitare külmade eest juba nüüd kaitsma hakata, on Juhani Puukooli rooside tootmisjuhi Kaie Podekrati sõnul selleks veel vara.

Podekrat soovitab roose katma hakata siis, kui õues on püsivalt 5-10-kraadised külmad. Enne katma asumist tuleb aga teha vajalikud eeltööd: eemaldada lehed ja teha vastav tagasilõikus. “Lõikuse võib ka kevadeks jätta, aga vanad lehed soovitan siiski sügisel eemaldada ja põletada, mitte komposteerida,” selgitab ta ja lisab, et enne suuremaid külmakraade tuleb roosid ka üles mullata – igale taimele võiks umbes ämbritäie mulda peale valada, et tagada pookekohale lisakaitse. Kui roosipeenar on multsitud koorepuruga, siis võib ka koorepuruga katta ja kasutada võib ka aianduspoodides müügil olevat kuiva vett hülgavat spetsiaalset turvast.

“Ja nüüd võib ootama jääda juba suuremaid miinuskraade, et kuuseokste või talvekangaga katta,” ütleb Podekrat. Muidugi on inimestel veel omi nippe varuks, kes katab okste asemel ämbrite ja suuremate taimepottidega, kes kasutab puulehti, tõrvapappi jne. Ükskõik millega katta, siis on tema sõnul talvekatte puhul oluline see, et kate oleks võimalikult kuiv ja mitte umbne. “Kõige parem kaitse on muidugi kohev lumekate,” lisab ta.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.