Smiti sõnul aitavad ka õiged tööasendid ja -võtted välistada ohte. “Üks vale töövõte, mida just kodukasutajad sagedasti kasutavad, on hoida mootorsaagi enda kehast eemal. Arvatakse, et nii on ohutum, aga tegelikult on just vastupidi: esiteks, on see ebamugav asend, mis koormab käsi ja selga, ning teiseks, kui sael tekib tagasilöök, siis on sel ruumi rohkem kiirust ja jõudu koguda. Ohutum on hoida saagi mugavalt keha lähedal – nii on potentsiaalsed tagasilöögid nõrgemad,” räägib Smitt.
Smitt ei soovita käivitada kettsaagi ainult ühe käega hoides, vaid saag peab olema kindlalt fikseeritud. “Käe peal käivitamine on ebastabiilne ja saag võib hüpata kehasse või jalga. Käivitamisel peab saag olema fikseeritud – kas hoiad jalaga maa küljes kinni, või on tagumine käepide toetatud jalgade vahel või mõne tasapinna peal,” räägib Smitt.
“Igal sael on kaasas oma kasutusjuhend, kus on enamasti väljatoodud ka õiged töövõtted. Kindlasti soovitan neid enne sae kasutamist lugeda,” soovitab Smitt.
Ka saagi tuleb hooldada
“Üks viga, mida sageli tehakse, ei ole küll ohtlik inimesele, aga rikub bensiinitoitel kettsae mootori,” räägib Smitt. “Bensiinimootoriga saagide puhul tuleb meeles pidada, et neil on kahetaktiline mootor ja neis tuleb kasutada kahetaktilisele mootorile sobivat, õliga segatud segubensiini. Kindlasti mitte tavalist, n-ö kuiva, neljataktilisele mootorile mõeldud bensiini,” rõhutab spetsialist.
“Müüakse nii valmis segatud segubensiini, kui kahetaktilisele mõeldud spetsiaalset õli, mille saab ise bensiini sisse segada. Sae kasutusjuhendites on alati täpselt kirjeldatud, kuidas ja mis vahekorras tuleb teha, kui ise segada. Valmis segubensiin säilib kanistris 1-2 aastat, aga ise segatud bensiin umbes kuu aega. Oluline on, et valmis segubensiini ei ajaks segamini teiste sarnastes kanistrites müüdava n-ö puhta bensiiniga,” lisab Smitt.
Mis juhtub, kui panna kahetaktilise mootoriga mootorsaagi valet bensiini? “Siis tuleb maksta kalli mootoriremondi eest või osta uus saag. Vale bensiiniga jookseb saag 2-4 minutiga täiesti kokku. Efekt on sama, kui paneks automootori käima ilma õlita, tühjana. Silinder, kolb, väntvõlli laagrid saavad kohe vigastatud. Paraku näeme, et selliseid juhtumeid on iga kuu – unustatakse ära, kas õli on juba sisse segatud, aetakse kanistrid segamini, saagi laenatakse naabrile, kes valab sisse valet kütust,” loetleb spetsialist põhjuseid.