Aed

Välismaise kahjuri hirmus tapavad Eesti aiapidajad teadmatusest massiliselt kodmaiseid kasulikke nälkjaid

Hispaania teetigu.Foto: Shutterstock

Hispaania teetigu ehk lusitaania teetigu on Eesti aiapidajad endast välja ajanud, sest hävitavad kõike, mis nende teele satub, aga neid endid hävitada on väga raske. Soovist oma aeda päästa tehakse tõrjel aga üks väga suur viga.

Nimelt langevad lusitaanlase pähe tõrje ohvriks ka meie oma kahjutu must seatigu ja suur seatigu, sest inimesed ei tee neil lihtsalt vahet. Võitlus lusitaanlase vastu on väga tähtis, sest vaid nii on lootust nende pealetungi peatada, aga enne tõrjega alustamist on vaja veenduda, et tegeled õige kahjuri hävitamisega.

Lusitaania teetigu on Eestis juba üpris levinud, eriti suur asustustihedus on Harjumaal, kirjutab Keskkonnaamet. Levik sai alguse aiandusäridest, sest teo munad on väga sarnased väetisegraanulitega. Arvukuse suurenemisele on kaasa aidanud soojad talved ja niiske kevad.

Liigikaitse büroo peaspetsialist Eike Tammekänd selgitas, et kui tigu on end aias kord juba sisse seadnud, on temast väga keeruline vabaneda. Seetõttu peaksid tigudega kimpus olevad maaomanikud tõrjet ühiselt planeerima, et ükski ala ei jääks tõrjest välja. „Juba oleme kuulnud kogukondadest, kes plaanivad teha tigude ühiskorjet. Selline üheaegne tõrjumine on kõige mõjusam,“ ütles Tammekänd.

Eike Tammekänd paneb südamele, et invasiivse võõrliigi kartuses ei hävitataks aga kodumaiseid teoliike, näiteks suurt seatigu, kes on üpris sarnase välimusega.

“Seatigu on meie ökosüsteemis oluline ja kasulik, sest toitudes mullakõdust on ta oluline huumuse tekitaja. Seatigu on ka toiduks mõnele kodumaisele liigile. See-eest lusitaania teetigu teistele kohalikele liikidele väga ei maitse, seega puudub tal meie aedades looduslik vaenlane,” selgitas Tammekänd.

Kuidas lusitaania teetigu ära tunda?

  • Hispaania teetigu võib värvil olla väga erinev: tumepruunist punakani, oranžist kollaseni. Noortel võib külgedel olla tumedamaid jooni. 
  • Kodumaistest teetigudest (vööt-, võsa-, mets- ja kollane teetigu) on ta oluliselt suurem (7-15 cm pikkune) ja sarnaneb seetõttu pigem sellistele kodumaistele liikidele nagu must- ja suur-seatigu.
  • Lusitaania teetigu saab eristada meie kodumaistest seatigudest selle poolest, et Lusitaania teeteo lima on kollakas, suur- ja must-seateo lima aga värvitu.
  • Must seatigu on erinevalt võõrliigist alati musta värvi, suur seatigu üleni triibuline. 
  • Hispaanlase eritunnuseks on, et ärritunult tõmbub ta kerra. 
  • Hispaanlase hingamisava on mantlikilbi esiosal ja tallaserv on eredavärviline. 
Suur seatigu (tagaplaanil) on täiesti ohutu. Esiplaanil hispaania teetigu. Foto: Keskkonnaamet

Soovitused lusitaania teeteo tõrjumiseks: 

  • Korja pidevalt kokku kõik nälkjad ja hävita need, valades neile peale keeva vett. Hävitatud nälkjad on soovitatav kaevata labidasügavusele maasse.
  • Korrasta võimalikud munade peidukohad, nt igasugused servaalused, kõrge hein, kõdukiht. Pane aianduspoodidest ostetud mullapalliga taimed viieks nädalaks „karantiini“ ehk ära istuta neid kohe maha, vaid hoia muudest taimedest eraldi ja jälgi, kas nälkjaid tekib (viis nädalat on munadest uute nälkjate koorumise aeg).
  • Ära jaga levikukolletest pärit taimi teistesse aedadesse ja teistesse Eesti piirkondadesse – nii hoopis suurendad levikut.
  • Ära kasuta teomürke, see tapab lisaks lusitaania teeteole ka teisi liike (nt kodumaised teod, putukad, siilid, linnud).
Must seatigu. Täiesti ohutu. Foto: Shutterstock

Toetust probleemsete liikide, sh lusitaania teeteo tõrjemeetmete kavandamiseks ja rakendamiseks saab taotleda Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) keskkonnaprogrammist looduskaitse valdkonnas. Toetust saavad taotleda vaid juriidilised isikud, näiteks kohalik omavalitsus või MTÜ. Toetuse andmine sõltub sellest, kui lai on võõrliigi levik ja kui suuri probleeme ta piirkonnas põhjustab.

Toetuse taotlemiseks peab juriidiline isik olema eelnevalt kogunud andmeid ja põhjendama ära, et see on tõesti konkreetses piirkonnas probleemiks ning ulatus suur. Keskkonnaprogrammi taotlusvoor avatakse kord aastas, iga  aasta alguses ning otsused langetatakse suve alguseks. Seega saaks praegu kavandada toetuse taotlemist lusitaania teeteo tõrjeks alates järgmise aasta suve teisest poolest. 

Palju kasulikku teavet lusitaania teeteo elutsükli ja tõrje kohta leiab Keskkonnaameti infomaterjalist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.