Küünalde põletamisel tuleb jälgida, et küünal asetseks mittesüttivast materjalist alusel, milleks sobib hästi klaas, kivi või metall. Okstest ja muust süttivast materjalist tehtud kompositsioonid ja vanikud näevad küll väga head välja, kuid on küünla põletamiseks üliohtlikud, samuti ei tohiks lahtise leegiga küünlaid asetada ka kuusele. “Alles eelmistel jõuludel oli meil juhtum, kus korteris süttis kuusk küünlast põlema – kergelt kuivanud kuusk süttis väga kiiresti ja vaatamata kiirele reageerimisele tekitas tuli lühikese ajaga korterile ja kodusele varale 46 000 euro väärtuses kahju,” rõhutab Lepvalts.
Eriti ettevaatlikud peaksid lahtise tulega olema laste ja lemmikloomadega pered – kindlasti tuleb jälgida, et lapsed ja lemmikud ei jääks küünla juurde üksinda ning et neil poleks võimalik küünalt ka kogemata ümber ajada.
Kodu ehtimine elektriliste jõulutuledega
Pühadeaegseid tuleriske ei tekita aga ainult lahtine tuli – ka elektrilised jõulutuled võivad pikalt põledes kuumaks minna ja kuiva kuuse põlema süüdata, mistõttu tuleks need ööseks ja kodust lahkudes välja lülitada või vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tasub igal aastal jõulutulede seisukord üle vaadata – kui avastate, et juhtmed on murenenud, kuskilt veidi sulanud või muul moel viga saanud, ei tohiks tulesid enam kasutada. “Meil on kahjuks olnud ka juhtum, kus LED-jõulutuledega dekoreeritud sein öösel süttis – tulede vahel olevad juhtmed olid tõenäoliselt murenenud, mis hakkasid sulama ja süütasid omakorda elutoa kardina,” toob Lepvalts näite. “Õnneks elud seetõttu ohtu ei sattunud ja tuletõrjujatel õnnestus tulekahju kustutada, kuid tahmakahjustusi sai terve korter ja kustutusvesi tungis ka kaks korrust allapoole,” räägib ta.
Kui kuusk jõuab koju