Jõulud

IKEA: tänavu toovad jõulud endaga hoopis huvitavad kaunistused

Terve see aasta on teistsugune olnud, ega siis jõulud erandiks pole.Fotod: IKEA

Kätte hakkab jõudma aeg vaadata üle tänavused jõulutrendid. Kindlasti ei tähenda uute trendide pealetulek, et vanad jõuluehted tuleks välja vahetada – pigem vaata neid selle pilguga, kuidas nad käesoleva aasta moesuundadesse sobitada.

Sel aastal on jõuluehted täitsa teistmoodi: olulist rolli mängivad näiteks lilled. Üllatusi on aga teisigi.

Sellel pidulikul hooajal mängib kodu enamuse jaoks keskset rolli. See pole ainult koht tähistamiseks, vaid ka söögitegemiseks, lähedastega ajaveetmiseks, puhkamiseks ja lõõgastumiseks.

Rohkem kodus olemine paneb meid tahtma seda enam kaunistada ja õdusamaks muuta, vastukaaluks õues valitsevale pimedale ja külmale. IKEA sisekujundaja jagab, millised on sel aastal interjööritrendid.

Hollandi kunstnikest inspireeritud pühad

“Nendel jõuludel on kodu interjöör inspireeritud Hollandi meistrite kunstist. See on hooaeg, mis on tulvil vaimustavaid liialdusi, kuid Skandinaavia küünid ja maamajad on täpselt sama inspireerivad kui elegantsed härrastemajad,” ütles IKEA sisekujundusjuht Darius Rimkus.

“Neutraalsed ja heledad värvid domineerivad sisustust, milles on kasutatud roostekarva punaseid, oranže aktsente ja palju lilli. Traditsioonilistele “maskuliinsetele” mustritele pakuvad kontrasti pitsist tekstiilid. Üldine tunne on hubane, kutsuv, mugav, lahke ja kodune,” rääkis Rimkus.

Selleks, et kodus sellist tunnet tekitada, on võtmesõnadeks “soe”, “nostalgiline”, “rikkalik” ja “dramaatiline”. Sisekujundaja soovitab valida roostepunast, tumerohelist ja sinist värvi tekstiile, vaipu, mööblit ja dekoratsioone.

“Sel hooajal on oluline osa ruudulisel ja lillelisel mustril. Neid saab omavahel segada ja sobitada samasuguses tumedas värvipaletis. Kasuta natuke luitunud materjali, võib-olla isegi autentseid mustrilisi maakohale omaseid tekstiile, ja kombineeri neid mõne tugevama tumeda aktsendiga,” soovitas Rimkus.

“Tumedad pehmed materjalid, nagu samet, mis on segatud kontrastsete, aga tuhmides värvides rikkalike mustritega, loovad dramaatilisust ja annavad samas hubase talvise välimuse. Toeta seda tumedate või naturaalsetes värvides tekstiilidega, näiteks kardinate või patjadega,” lausus sisekujundaja.

Aeg vanad reliikviad välja tuua

Vanad, võib-olla päritud esemed – nagu tekstiilid, lauanõud, kaunistused – võib sel hooajal taas ellu äratada ja siduda terve interjööriga nagu ei kunagi varem. Seega on aeg vanad maakodu kapid ja varandused läbi vaadata.

“Keraamilised vaasid, kausid, küünlajalad ja serveerimisalused võivad sel aastal eriti suured olla. Modernsema ja elegantsema välimuse loomiseks saab neid kindla korra järgi paigutada, järgides kaunistuste sirgeid jooni ja kokkusobivaid värve. Traditsioonilisema välimuse austajad võivad kaunistusi ja lauanõusid kaootilisemalt rühmadesse jaotada, lisades kontrastseid värve, erinevaid kõrgusi, kujundeid ja suurusi,” sõnas Rimkus.

Ometi juhtis sisekujundaja tähelepanu sellele, et erinevaid vanu ja uusi esemeid kombineerides on oluline vaadata, et neil oleks sama värviintensiivsus.

“Näiteks keraamilist valget ja portselanvalget oleks keeruline kombineerida, seega parem oleks valida eri kujude ja suurustega esemed, aga kõik ühest materjalist ehk näiteks keraamilised taldrikud, tassid, serveerimisnõud ja küünlajalad,” sõnas ta.

Taustatooted ja põhilised dekoratiivsed esemed saavad aidata välimuse ja kõik erinevad asjad stiililiselt kokku siduda. Nii et kasutada tasub tumedat värvi, beeži või helehalli laudlina või linikuid.

Kuidas me jõulupuud kaunistame?

Selle aasta jõulud on nostalgilised ja meenutavad lapsepõlve talvevaheaegu. Seetõttu leiavadki pitsid oma koha ja toetavad terve hooaja stiili. Näiteks paberist pitslambid sobivad igasse interjööri ja tekitavad ka nostalgilise tunde, meenutades lapsepõlve paberist tähti ja lumehelbeid.

Veelgi enam, sisekujundaja sõnul aitavad paljud küünlad ja hämar valgus saavutada dramaatilise ning mugava tunde, mida me käesoleval hooajal igatseme. Hubane valgus aitab sügistalvisel ajal tasakaalustada väljas valitsevat pimedust ja külma.

Jõuluehteid iseloomustavad erinevad ornamendid, kujud ja materjalid. “Jõulupuu kaunistusteks on nii klaaskuulid kui ka pehmed ja tekstiilist ehted, alates lamedast keraamikast ning lõpetades metallist dekoratsioonidega. Ka traditsioonilised ümmargused ehted lummavad sel aastal punase, kuldse, sinise ja rohelise värvikombinatsiooniga,” ütles sisekujundaja.

Need, kes otsivad jätkusuutlikumaid lahendusi, võivad sel aastal leida bambusest, tekstiilist ja puidust jõulupuid, mida on võimalik mitmeid aastaid kasutada ja iga kord loominguliselt kaunistada. Väikestes ruumides on parimaks lahenduseks originaalsed seinakaunistus-jõulupuud.

“Käsitsi valmistatud kaunistused sobivad ka sel hooajal väga hästi. Ärata endas loomingulisus ja kasuta jõulupuu või -laua kaunistamiseks kaneelikoori, puuoksi, piparkooke ja kuivatatud puuvilju. Sellised käsitöökaunistused tekitavad sooja tunde, just nagu erineva suuruse ja kujuga käsitsi valmistatud keraamika ning roostesed värvid,” sõnas Rimkus.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.