Kui kahjunõuet mõistliku aja jooksul ei rahuldatud, saatis Rendin Rainerile tasumiseks meeldetuletuse. Rainer tunnistas, et tal puudub sissetulek ja teda meelitati üürilepingut sõlmima. Lisaks arvas ta, et tema juhtunu eest ei vastuta, kuna korteris ta päriselt ei elanud. “Selgitasime Rainerile, et seaduse järgi on vastutav isik, kes astub lepingulistesse suhetesse ning pakkusime võimalust vajadusel võlgnevus ajatada,” ütleb Rendini õigusjuht Lia Siht.
“Seaduse järgi vastutab üürilepingu täitmise eest inimene, kes selle allkirjastas. Üürilepingu sõlmimine on isiklik õiguslik vastutus, mistõttu on oluline leping alati hoolikalt läbi lugeda ja mõista selle tingimusi enne allkirjastamist. Allkirjaga kinnitab üürnik, et ta on märgitud tingimustega tutvunud, mõistab nende sisu ja nõustub nendel tingimustel üürilepingu sõlmimisega,” selgitab Lia Siht.
Vaidluse lahendamiseks tuli pöörduda kohtusse
Kuna Rainer ei rahuldanud võlanõudeid ettemääratud ajaks, siis tuli vaidlust jätkata kohtulikus menetluses. Pärast asjaolude läbivaatamist ja kohtuistungi pidamist otsustas kohus Rainerilt välja mõista kahjuhüvitise eluruumi kahjustamise eest koos menetluskuludega summas 3682 eurot.
“Võlaõigusseaduse (§ 334 lg 2) kohaselt vastutab üürnik üüritud asja hävimise, kaotsimineku ja kahjustumise eest, mis toimub ajal, kui asi oli üürniku valduses. Üürnik ei vastuta üksnes siis, kui ta suudab tõendada, et hävimine, kaotsiminek või kahjustumine toimus asjaoludel, mis ei tulenenud temast või isikust, kellele ta asja kasutamise lepinguga kooskõlas üle andis,” selgitab õigusekspert.
“Üürnik on kohustatud eluruumi kasutama hoolikalt ja üürileandmisel kokku lepitud sihtotstarbe järgi ning tagastama selle lepingujärgsele kasutamisele vastavas seisundis. Kui üürnik või temaga koos elavad isikud (antud juhul isikud, keda üürnik on enda asemel korterisse lubanud) lepingu tingimusi rikuvad, siis on üürileandjal õigus nõuda temalt tekitatud kahju hüvitamist või likvideerimist,” lisab ta.
“Lepinguliselt oli vastutav isik Rainer ning Jaan ja Maria koos põhiüürnikuga korterisse elama lubatud isikud. Üürileandja ega Rendin polnud teadlikud, et Rainer ei asu eluruumi ise kasutama. Samuti puudus meil igasugune teave ka Raineri ja tema sõprade muudest kokkulepetest,” täpsustab Siht.