8 kontrollküsimust: kas suvekodu on talveks ikka päriselt valmis?

Foto: Depositphotos

Tänavu jätkus suvi ka septembris, aga esimesed külmemad ilmad annavad märku, et suvilahooaeg on lõppemas. Kinnisvara24 turundusjuht Martin Matsberg pani kirja kaheksa küsimust, mis aitavad kontrollida, kas suvekodu on talveks valmis.

Kas uksed ja aknad on korralikult suletud? Suvila talvekorda seadmisel veendu, et kõik uksed ja aknad saavad korralikult kinni ja lukustatud. Et süda oleks rahul ka suvekodust eemal olles, võib lisaks lukkudele kasutada riive ja haake. Kardinate ette tõmbamine aitab vältida seinte ja sisustuse pleekimist ereda päikesevalguse käes, aga hoiab ka ruume võõraste pilkude eest varjatuna. Lisaks aitavad rulood ja kardinad hoida eemal akendest õhkuvat külma.

Kas aiatööriistad ja masinad said ära pandud? Ilmaprognooside järgi võib esimene lumesadu tulla juba oktoobris, seega võiks lähinädalatel niita talvise ettevalmistuse käigus viimast korda muru ja teha aed korda. Muruniiduk, trimmer, traktor ja kõik aiatööriistad tasub paiguta lukustatavasse ruumi või leida neile turvaline talvine hoiukoht. Tubades olev väiksem kodutehnika võiks olla silma alt ära pandud. Terrasilt ja aiast tasub kokku korjata nii aiamööbel kui ka savist või keraamikast lillepotid – nii saad neid ka järgmisel aastal kasutada ega pea muretsema ilmastikukahjude või varguste pärast.

Kas suvilal on valvesignalisatsioon või -kaamera? Kuigi varguste arv on aastatega langenud, sageneb nende esinemine majanduslanguse perioodil ja hooajati – näiteks talveperioodil, kui paljud maapiirkondade majad seisavad tühjana. Valvesüsteem annab meelerahu ja seda tasuks kaaluda siis, kui maakodust pikemalt eemal olla. Valvesignalisatsioon teavitab sissemurdmisest või tulekahjust omaniku mobiilile või turvafirmasse. Nutiseadmega ühendatud turvakaamera võimaldab oma kinnisvaral silma peal hoida ükskõik millises maailma otsas viibides.

Kas elekter on välja lülitatud? Suvilast lahkudes tasub elektrivarustus peakilbi kaitsmest välja lülitada. Kui kasutad valvesüsteemi, jäta sisse ainult vajalikud seadmed. Elektri välja lülitamine aitab vältida talvel nii rikkeid kui ka tuleohtu, aga hoiab ka kulud kindlalt kontrolli all.

Kas torustik tuleks veest tühjendada? Talviste külmakraadidega võib pikka aega kasutuseta seisva suvila torustikus vesi jäätuda ja veetorud lõhki külmuda. Selle vältimiseks tühjenda veest nii torud kui ka soojaveeboiler. Nii saad kevadel uut hooaega alustada ilma ebameeldivate üllatuste ja remonttöödeta.

Kas küttekeha on kontrollitud? Kui suvilas on ahi või kamin, veendu, et see on heas korras. Ohtlike olukordade ennetamiseks tuleks kord aastas kutsuda korstnapühkija. Maja võiks aeg-ajalt kütta ka talvel, et kaitsta hoonet liigse niiskuse ja hallituse tekkimise eest.

Kas naabritega saaks suhteid soojendada? Hea naabrivalve on hindamatu väärtus. Naabritega suhtlemine ja heade suhete hoidmine võib aidata nii vargusi ennetada kui ka tekkinud kahjudest kiirelt teada saada. Usaldusväärne naaber võib olla nõus vahel ka suvilast läbi astuma, et kontrollida olukorda ja kütta aegajalt ahju.

Kas suvemaja on kindlustatud? Meelerahu suurendamiseks võiks kindlustada nii suvila kui ka seal asuvad väärtuslikumad esemed, näiteks murutraktori. Kindlustuslepingu sõlmimise eelduseks on hoonete ja vara väärtuse väljaselgitamine. Kui plaanid suuremaid investeeringuid või renoveerimist, teavita sellest kindlustusfirmat, et tagada korrektne hüvitis. Kui suvila talvekorda seatud, saad rahuliku südamega linna naasta, teades, et maakodu on külma eest kaitstud ja oled teinud kõik endast oleneva nii varguste ennetamiseks kui ka kahjude hüvitamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.