Anomaaliad kinnisvaraturul: kaubaks hakkasid minema aastaid müügis olnud korterid

Ostja on leidnud ka sellised korterid, mida keegi pikalt tahtnud pole.Foto: Depositphotos

Rubriiki toetab

Kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liikme Igor Habali sõnul on viimased kuud olnud Tallinna kinnisvaraturul tavatult eufoorilised ja müügiks läksid korterid ka mitu aastat seisnud arendustes.

“Kuigi majanduslangus jätkub 10. kvartalit ja ostujõud taastub visalt, on viimastel kuudel kasvanud nii uute kui järelturu korterite tehingute arv kuni 20 protsenti. Oktoobri ligi 800 korteritehingut kuus meenutab juba buumiaega. Peamine tehinguarvu kasvu põhjus on soodsam ja kättesaadavam laen – inimesed on pikalt otsuseid edasi lükanud ning turud ootavad, et järgmise aasta suveks langeb euribor alla kahe protsendi. Tulemusena on paaris Tallinna uuemas tornis ja arenduses, kus pikalt ei tehtud ühtegi tehingut, 5-6 kaupa korterid liikuma hakanud,” ütleb Habal.

“Äärelinnas on uute korterite vastu suurem huvi 3500–4000 ja pealinna lähedastes valdades 3000–3500-eurose ruutmeetrihinna vahemikus,” lisab Habal.

“Teine põhjus, miks tehingud liikuma on hakanud, on see, et ka mitu aastat hinda üleval hoidnud müüjad ei jaksa enam oodata ja tulevad ostjale vastu. Ostjatele on ka muidu pilt selgem – nad näevad ära, et paar aastat tagasi valminud maja toimib ning mis on selle reaalsed igakuised kommunaalkulud,” räägib Habal.

“Anomaaliaid on praegu turul veelgi, eriti paistab silma, et Mustamäel tehti näiteks oktoobris sama palju järelturutehinguid kui Lasnamäel, mis on umbes 40 protsenti madalama rahvaarvu juures erakordne. Selle peamine põhjus on uusarenduste puudumine, mistõttu Mustamäe järelturg on eriti kuum, samas kui hinnad pole mõlemas linnaosas endiselt tõusnud. Ka nii-öelda mägedes eelistatakse pigem uusi kortereid, aga valik on pigem väike, mistõttu tõuseb ka päris vanade paneelmajade turg,” lisab Uus Maa juhatuse liige.

“Suures plaanis on rohkem märke, et kinnisvaraturu olukord läheb järgmisel aastal veidi paremaks, kui jääb samaks või halveneb. Üldised majandusnäitajad ennustavad kinnisvaraturule järgmiseks aastaks väikest tõusu, aga pigem mitte viimaste kuude tempos. Oktoobri ja novembri tehingute järsk kasv oli pigem kergelt vale-positiivne signaal. Uuel aastal tarbijaid tervitavad maksu- ja hinnatõusud teevad oma töö,” lisab Habal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.