Kinnisvara

Eesti elanikest veerand ostab kodu, et üürikorterist pääseda

Oma kodu ikka kõige parem!Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Luminori poolt läbiviidud uuringu kohaselt otsustas rohkem kui veerand Balti riikide elanikest (28%) kodu osta seetõttu, et nad ei soovinud enam koos vanematega elada või eluaset üürida. 21% eestlastest mainis samuti olulise põhjusena, et nad soovivad koduga seotud küsimusi oma soovide ja vajaduste järgi korraldada.

Ühe peamise põhjusena oma kodu ostmiseks tõid Balti riikide elanikud välja ka asjaolu, et oma kodu ostmine tasub end pikas perspektiivis rohkem ära kui kodu üürimine.

„Umbes pooled Balti riikide elanikest ostavad kinnisvara vanuses 25–34, kuid uuringust selgub, et eestlased on pisut varem valmis oma kodu ostma, samas kui lätlased lükkavad selle otsuse edasi. Seda võib selgitada erineva sissetulekutasemega igas riigis, sest keskmine netopalk on Eestis kõrgeim, Lätis aga madalaim. Seega saavad eestlased esimese sissemakse ja muude kinnisvara ostmisega seotud kulude jaoks raha kiiremini kogutud. Pärast 45. eluaastat kahaneb kinnisvaraostude maht märkimisväärselt: selles vanuses otsustab vaid vähem kui 7% Balti riikide elanikest uue kodu osta. See on arusaadav, sest osaliselt on nad juba kinnisvara ostnud ning mida lähemal on pensioniiga, seda enam lüheneb võimalik laenutähtaeg ja kodulaenu saamine on keerulisem,“ lausus Luminori jaepanganduse juht Tanel Rebane.

Peaaegu pooled vastajaist ei kahetse kodu ostmist ja teeksid ka praegu sama otsuse: kõige rahulolevamad on Eesti elanikud (49%), kellele järgnevad Läti ja Leedu elanikud. Osa vastajaist möönab aga, et nad oleks praegu ilmselt teisiti toiminud. 18% eestlastest, 17% lätlastest ja 21% leedukatest tunnistab, et nad oleksid kinnisvara põhjalikumalt uurinud. Ligikaudu kümnendik Balti riikide elanikest ütleb kokkuvõtvalt, et nad uuriksid nüüd põhjalikumalt ümbruskonda ja taristut, tutvuksid kinnisvaraturu ja hindadega ning selgitaksid välja elukoha õigusliku staatuse.

„Suhteliselt suur rahulolu koduostuga näitab, et elanikud teevad küllaltki vastutustundlikult otsuse kinnisvara osta ning tutvuvad hoolikalt selle tehnilise seisundi, kommunaalmaksete, naabruskonna ja teenuste kättesaadavusega. Kuna enamus võtab kinnisvara ostes endale laenukohustusi või kavatseb uues elukohas veeta mitu aastat või isegi terve elu, ei ole kindlasti soovitav kiirustades otsuseid langetada,“ rõhutas Rebane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.