Kinnisvara

Eesti inimesed on hakanud kodu ostmisel hindama aspekte, mis varem nii olulised polnud

Koduostjate eelistused on muutunud.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Pealinna korteriturg on aktiivne ning nõudlus hea kinnisvara järele märkimisväärne. Mis on viimastel ajal ostjate eelistuses muutunud ja mida oodatakse uusarendusse rajavalt kodult, selgitab Metro Capitali müügijuht Madis Brjantsev.

Tänaseid koduostjate ootusi uutele korteritele iseloomustavad paindlikkus, praktilisus ja mugavus. Samas hinnatakse kõrgema hinnaklassiga kodude puhul eksklusiivsust ja luksust. Mõneti on ootusi tüürinud ka terviskriisist tingitud rohke kodus viibimine, kuid paljud trendid on tulnud, et pikemaks ajaks jääda.

Suuremad perekorterid

Kui tänaseni on veel kõige nõutumad olnud 2-3-toalised korterid, siis viimasel ajal on tugevalt kasvanud nõudlus suuremate perekorterite vastu. Sageli küsitakse 5- ja isegi 6- toalisi, üle 130 m 2 suuruseid elupindasid, kuhu mitmeliikmeline pere mugavasti ära mahuks. Selliseid kortereid ei ole turul ülemäära palju, kuid ootused suunavad arendajate plaane ning loodetavasti kasvab tulevikus ka 5+-toaliste korterite saadavus pealinna turul. Soov avaramate ja paremate eluruumide järele on seotud inimeste harjumuste muutumise ja elukvaliteedi ootuste kasvuga. Mõnevõrra on seda mõjutanud ka COVID-19 kriis, kuna inimesed on rohkem paiksed ja kodused.

Suuremad korterid on hea alternatiiv majadele, mis enamasti paiknevad linnalähistel või maapiirkonnas. Sisuliselt pakub ruumikam linnakorter pea kõiki samu mugavusi kui eramaja. Samas aga on korteril kesklinna või selle läheduse hüved – kõik vajalikud teenused on käe-jala juures ning transpordile tööle, lasteaeda või kooli ei kulu liigselt aega.

Mitmeotstarbelised terrassid ja rõdud

Suured terrassid ja rõdud on paljudele kodu valikul oluliseks argumendiks. Viimastel aastatel on nende funktsionaalsus muutunud. Kui varasemalt olid terrassid-rõdud mõeldud peamiselt hommikukohvi nautimiseks, einestamiseks või päikese käes peesitamiseks, siis viimastel aastatel on plahvatuslikult kasvanud linnaaednike hulk. Rajatakse enda väikeseid ürdiaedu, kust saab head paremat värsket toidulauale noppida. Aina sagedamini kasutatakse terrasse ka n-ö köögi pikendusena, kus ühendatakse omavahel söögiala ja grillinurk.

Eksklusiivsemaid lahendusi eelistavad koduomanikud aga soovivad rõdudele-terrassidele paigaldada mullivanni või välisauna, rajades nii endale isikliku luksusliku koduspaa.

Sahver kööki ja majapidamisruum

Üks uusimaid trende korterites on köögi juurde rajatud sahver. Sahvrit soovivad paljuski just nii tõsised kodukokad kui ka minimalistliku stiili austajad. Osadele pakub sahver toiduainete ladu ja teistele on esteetiliselt oluline, et köögi tasapind oleks korras ja puhas ning seal ei oleks liigselt esemeid. Seetõttu võimaldab sahver kogu tehnika, alates röstrist, võileivagrilli või köögikombainini, silma alt ära panna.

Ka majapidamisruumid on uusarendustes juba mõned aastad levinud. Enam ei soovita, et pesumasinad ja kuivatid või pesukuivatusrestid paikneks vannitoas. Eraldi spetsiaalsesse majapidamisruumi saab paigutada koristustarbed, tolmuimeja ja muu vajaliku, mis mujal asjatult ruumi võtaks või silma riivaks.

Sisekujundaja kaasamine

Koduostjad soovivad aina enam oma eluruumide kujundamises kaasa lüüa, kaasates sisekujundajaid. Selleks on mitmeid põhjuseid, näiteks kutsutakse ekspert appi siis, kui uued elanikud ei ole veel päris kindlad, millises stiilis kodu soovitakse luua.

Mõnel koduomanikul napib aga aega, et seinavärvi, mööbli ja kardinate jms valimisega ise algusest lõpuni tegeleda. Teisel juhul aga alustatakse sisustamisega omal käel ning kaasatakse spetsialist poole projekti pealt, kui enda teadmised otsa lõppevad. Üks viimase aja trende on aga nn rätseplahendusega kodud. See tähendab, et omanik saab oma korteri sisuliselt nullist ise disainida ja kõik detailid ise valida – planeeringust parketi ja lülititeni, sh ka võimalikud tehnilised erilahendused (nt kardinate ja sauna juhtimine targa kodu süsteemi abil, valgustuse erirežiimid jne). Ka siin on sisekujunduse ekspert hüva nõuga abiks, et kõik nüansid omavahel kokku sobitada ja ilus tervik luua.

Ümbruskond on hinnas

Teadliku koduostja korteri valiku TOP3 kuuluvad kvaliteetne toode heas asukohas, teenuste- kaupluste lähedus ning aina enam väärtustatakse ka seda, millist elukvaliteeti ümbritsev piirkond pakub. Tihtipeale eelistatakse uuselamukvartaleid, kus lisaks uuele majale on kenasti kujundatud kogu kvartali haljastus ning rajatud lastele kaasaegsed mänguplatsid.

Kokkuvõttes aga tasub igal tulevasel koduomanikul kehtivate trendide kõrval mõelda sellele, mis just täpselt tema jaoks peaks elupaigas olema ja mida ta väärtustab. Kindlasti võiks sellele tähelepanu pöörata juba kinnisvarasoetamise varajases etapis, et kõik soovid saaksid ka realiseeritud ja kodu võimalikult uue elaniku nägu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.