Koroonaviiruse levik sundis inimesed kodukontoritesse ja kodus töötamine on aja jooksul muutunud tavaliseks. “See võib viia sinna, et korterid, eelkõige just perekorterid, planeeritakse edaspidi veidi suuremad. Samuti pikeneb inimeste eluiga, võimalik, et ka meil hakkavad põlvkonnad rohkem koos elama. Arco Vara arendab ka Bulgaarias ja seal on korterid suuremad kui siin – 90 ruutmeetrine 3-toaline on täiesti normaalne, sest koos elatakse ämma-äiaga. Aeg näitab, kas Eestis läheb aja jooksul samamoodi. Kindel on aga see, et COVIDi tõttu on inimesed hakanud rohkem kodus viibima kodus ja see tõstab nõudmisi oma elupaigale ”
Miko Niinemäe sõnul joonistub üks eelistus veel üha selgemalt välja: see, kes otsib püsivat kodu, elupaika endale ja perele, ei taha tornmaja, vaid pigem madalat hoonet. “Mulle tundub, et moes on madaltihe arendus – kvartalid väiksemate kortermajadega kus ühes hoones kuni 50 korterit.”
Kõrvalkulud tähtsamad kui iial varem
Arco Vara tegevjuhi sõnul on ostjate huvi uusarenduste vastu jätkuvalt suur. “Üldiselt võetakse ikka kõik ära. Tõsi, kui arenduse hind ületab juba rohkem kui 10% sama piirkonna muu kinnisvara hinda, võib juhtuda, et kõik korterid kohe broneeringusse ei lähe, samas oleneb kõik ikka asukohast,” räägib Niinemäe. Näiteks on Noblessneri piirkond tema sõnul kindlasti suures huviorbiidis, aga aasta-aastalt on tõusnud ka Merimetsa populaarsus. “Samas on Tallinnas ostja iga piirkonna jaoks. Inimesed kipuvad oma harjumuspärasele elukohale truuks jääma ja ka uut kodu otsides vaadatakse juba tuttavat piirkonda,” lisab Niinemäe.
Kinnisvaraarenduse olukorrast ja tulevikust rääkides nendib Miko Niinemäe, et praegu on prognooside tegemiseks keeruline aeg. “Ma ise loodan, et taastub mõistliku tarbimise piir. Üks asi on kodu ostmine, kuid palju soetatakse kortereid ka investeeringuna. Ei tahaks, et tekiks olukord, kus turul on palju uusi kortereid, kus keegi ei ela, kuid vähemalt Tallinnas, kus rahvaarv on pidevas kasvus, ei tohiks seda veel juhtuda.” Miko Niinemäe nõustub, et uue kinnisvara ostmine muutub kallineva hinna tõttu järjest suuremaks väljakutseks, eriti kui tegemist pere esimese koduga ja suurt omafinantseeringut võtta pole.
“Üks on kindel – odavamaks uue kinnisvara ehitamine ei lähe. Mis kindlasti annab arendajale konkurentsieelise, on elamu energiasääst ja siin on aeg hakata otsima alternatiive. Päikesepaneelidest elektri tootmise kõrval kasutada näiteks ka päikesekütet. Kõrvalkulude teema muutub elektrienergia ja gaasi kallinemise tõttu ostjale üha olulisemaks,” kinnitab Miko Niinemäe.