Eksperdid: suuri muudatusi kinnisvaraturul pole enam võimalik eitada

Pöördelised ajad kinnisvaraturul on käes.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Seda, et kinnisvaraturul on toimumas pöördelised sündmused, on nüüd juba päevselge.

Kuigi siiani on sõnumid olnud üsna vastuolulised ja reipalt on püütud väita, et igasugused muudatused on ajutised kõikumised ja miski pole veel kindel, on nüüd statistikana must-valgel selge, et suured muudatused on käes.

Aga mis edasi saab? Kas ostjana tasub praegu tegutseda või veel oodata?

Eelmisel aastal alanud kinnisvara ostu-müügitehingute vähenemine on tänavu hoogustunud ning seda on igapäevaselt tunda notarite tegevuses,  ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson täna Tallinnas toimunud Notarite Koja aastakoosolekul.

Saar-Johansoni sõnul kasvas notaritoimingute arv ülemöödunud aastal jõudsalt, kuid suurem pööre toimus 2022. aasta viimases kvartalis. „Mullune langus aasta kohta oli veel mõõdukas: toimingute arv vähenes 6% ja notariaalsete kinnisvaratehingute arv 9%. Tänavu on tunda süveneva majanduslanguse mõjusid, sest nii jaanuaris kui ka veebruaris kinnitasid Eesti notarid kinnisvaratehinguid üle 20% vähem kui eelmise aasta samadel kuudel. Notaritoimingute arv kokku vähenes mõlemas kuus ligi 11% ning majanduse praegused väljavaated ei tõota olukorra kiiret paranemist,“ ütles Saar-Johanson.

Hinnalangus on tuntav

Et langevad ka hinnad, ei eita ka Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.

“Laias laastus saab öelda, et kõikidele juba teadaolevatel põhjustel ehk kiire rahahinna kasvu ning üleüldise rahva vaesumise taustal on hinnalangus olnud tuntav. Pealinna äärelinnades on langus olnud kuni paarkümmend protsenti, samas on ka varasid, mille hinnad on jõnksatanud allapoole ühekohalise protsendi võrra,“ sõnas Sooman.

„Õnneks on hinnalangus tõsiselt mõjutanud veel üsna väheseid investoreid ja koduomanikke, kui nad just ostu ei teinud absoluutses tipus. Paraku, mida nädal edasi, seda rohkem kannatajaid on ning üha päevakajalisemaks muutub küsimus, mis juhtub siis, kui langus ei peatu – peamiselt mõjutabki see just üüriinvestoreid, kelle rahavood on muutumas või muutunud negatiivseks,“ sõnas ta.

Hinnad võivad kukkuda paari aasta tagusesse aega

„Loota, et kinnisvarahindade korrektsioon päevapealt lõppeks, on põhjendamatu, kuna üks oluline trendimurdja on veel toimumata. Selleks on likviidsuse kasv. Praegu raha seisab ning tehinguid tehakse väga vähe – see hinnalangust tekitabki, sest pakkumist on rohkem kui nõudlust. Enne peab tulema tagasi nõudlus ehk kaup peab muutuma atraktiivseks. Järgmisena hakkab suurenema tehingute arv ja alles siis saame rääkida sellest, et hinnad jäävad paigale ning tulevikus keeravad nina ka ülespoole, kuid sedalaadi protsess võtab kogemustele tuginedes aega 2-3 aastat,“ selgitas Sooman.

„Mitte keegi ei tea, kas hinnad tulevad veel alla 10 või 30 protsenti, kuid on selge, et oma rahavood ja koormustaluvus tuleb väga põhjalikult üle hinnata ja seda mitte tänase, vaid paari aasta perspektiivis, arvestades ka loomulikult, et üürihinnad pole enam oma varasemal tasemel. Kui pikema projektsiooni tulemusel näitab arvutus, et vaba raha saab otsa, siis tasub ebameeldivat olukorda ennetada ja ennast asjatust ballastist ehk kahjumlikest objektidest vabastada – seda on nutikamad juba üle aasta ka teinud. Kui sissetulekud on kindlad ning rahavoog kõvasti pihta ei saa, siis ei ole omakorda mingit põhjust rapsida. Kõikidele sobis, kui hinnad tõusid mitukümmend protsenti aastas. Nüüd tuleb endale sobivaks mõelda ka olukord, kui hinnad mõne aasta tagusesse aega tagasi kukuvad,“ lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.