„Soovitan esmalt teha nimekirja, milline on pere elustiil ja iga pereliikme vajadused, näiteks kas tegeletakse mingi konkreetse spordiala või hobiga, armastatakse kohvikus-kinos käia, sõpru külla kutsuda või vabas looduses aega veeta. Uue kodu asukoht peaks elustiili toetama, mitte elu keerukamaks muutma. Seejuures on oluline mõelda ka tulevikule, näiteks, kui praegu on pere jaoks oluline kodulähedane lasteaed, siis vaid paari aasta pärast läheb laps kooli ning lasteaed kaotab tähtsuse,“ rääkis Alina Kester.
Testi, kui palju aega veedad liikluses
„Väga oluline on läbi mõelda transport, olgu nii tööle kui trenni või huvikooli ning sõprade-sugulaste juurde. Siinkohal on uut kodu valides kõige kasulikum erinevaid transpordiliike nö omal nahal testida. Proovi järele, kui kaua võtab huvipakkuvast asukohast tööle või trenni liikumine nii autoga, ühistranspordiga, jalgrattaga kui jalgsi ning seda kindlasti erinevatel kellaaegadel, vaid nii saad liiklusoludest ja ajakulust kõige parema ülevaate,“ soovitas Alina Kester.
Alina Kesteri kogemuse põhjal on kõige mugavam, kui koolid ja töökohad jäävad uuest kodust paraja jalutuskäigu või rattasõidu kaugusele, mis annab nii vanematele kui lastele rohkem liikumisvabadust ning säästab ühtlasi aega ja keskkonda. Kesteri sõnul on ideaalne selline kaugus, mis pole ehk päris mõne minutiga läbitav, kuid paneb siiski jalgsi liikumist eelistama ja toetab seega tervist – näiteks 15 minutine jalutuskäik on selline, mida kannatab ka talviste miinuskraadidega teha. Silma tasub peal hoida ka sellel, milliseid arendusi ja transpordiühendusi eelistatud piirkonda tulevikus kavandatakse.
„Infot tasub koguda võimalikult palju, lisaks üldisele ja avalikult kättesaadavale infole on alati hea mõte küsida mõnelt kohalikult, mida ta oma kodupiirkonnas väärtustab ja millega rahul pole. Nii võib ilmneda varjatud pärleid või hoopis pahupooli, mis kodu asukohavalikut otsustavalt mõjutavad, kuid mille peale muidu ise ei tuleks,“ lisas Alina Kester.
Arenduste puhul jälgi päikest ja haljastust
Uusarenduste puhul rõhutab Alina Kester, et tuleb tutvuda mitte ainult maja ja korteri, vaid arenduse kui tervikuga. Näiteks tasub uurida nii asendiplaani kui maastikuarhitektuurset lahendust, samuti millist väärtust arendus piirkonda toob ja millised saavad olema võimalused õues viibimiseks ning vaba aja veetmiseks.