“Seaduse kohaselt tuleb eluruum lepingu lõppemisel tagastada samas seisukorras, nagu see oli vara üleandmisel. Siin tuleb meeles pidada aga seda, et üürnik ei vastuta loomuliku kulumise eest ning peab üüripinnalt likvideerima vaid need kahjustused, mis on tekkinud tema tegevuse või hooletuse tagajärjel,” toonitab jurist.
“See tähendab, et üürileandjal ei ole alust nõuda üürnikult uue köögimööbli soetamist, kui tasapinnale on tekkinud sihipärase kasutamisega üksikud kriimud või aastaid vana diivani väljavahetamist, kui selle vedrud on veidi väsinud,” selgitab ta.
“Siin mängib olulist rolli ka üüriperioodi pikkus. Diivani vedrud ei väsi mõne kuuga, kuid pikematel perioodidel peab üürileandja arvestama suurema amortisatsiooniga, eriti kui leping kestab aastaid. Näiteks üürikomisjon on ühes oma otsuses (11-1/82/16) leidnud, et pehme mööbel amortiseerub iga aastaga 10% võrra,” ütleb Siht.
Eluruumi lõpetamisakti koostamine
Kogenud üürileandjatele on teada, et üürilepingu sõlmimisel tuleb koostada eluruumi üleandmise-vastuvõtmise akt. Sama dokument tuleb täita ka üürilepingu lõppemisel. Nii tekib korrektne võrdlus kahest aktist: üks, mis tehti üürilepingu alguses ja teine, mis tehti selle lõpus.
“Sellisel juhul on võimalik üürilepingu lõppemisel selgeks teha, kas leitud puudused tekkisid üürniku süül või olid seal juba enne tema sissekolimist ning kes nende likvideerimise eest vastutab. Ilma aktita tekib erimeelsuste korral sõna sõna vastu olukord ning on pea võimatu tõestada, kellel on õigus,” ütleb õigusekspert.
Sarnaselt üleandmise aktiga, tuleb ka lõpetamisakti lisada detailsed pildid ja kirjeldused kõikidest tubadest ning märkida üles viimased näidud. Kui üürileandja avastab eluruumist puudusi, siis tuleb ka need aktis fikseerida.