Ida-Virumaal on olemas kõik eeldused kinnisvaraturu aktiveerumiseks

Sillamäe.Foto: Depositphotos

Ida-Virumaa on teiste Eesti piirkondade kiire arengu kõrval jäänud sageli varju, kuid lähiaastatel on oodata olulisi muutusi. Maakond on jõudmas uude arengufaasi, mille peamised mootorid on toetused ettevõtetele, vaba tööjõu olemasolu ja kinnisvara madalamad hinnad. Neid tegureid arvestades on kinnisvaraturu aktiveerumine Ida-Virumaal peaaegu vältimatu, kirjutab DAC Estate OÜ kinnisvaramaakler Daniel Chasan.

Ida-Virumaale on aastateks 2025 ja 2026 ette nähtud märkimisväärsed toetused, mis keskenduvad majanduse mitmekesistamisele ja rohepöörde edendamisele. Ainuüksi Õiglase Ülemineku Fondi kaudu eraldatakse piirkonnale 354 miljonit eurot uute töökohtade loomiseks, tootmisvõimekuse suurendamiseks ja uute tehnoloogiate rakendamiseks.

Lisaks sellele on võimalik taotleda toetusi väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele, et arendada teadmispõhiseid tegevusi ja toetada uusi tehnoloogiaid. Need meetmed mitte ainult ei aita tugevdada Ida-Virumaa majandust, vaid loovad ka pikaajalisi töökohti, mis omakorda suurendab nõudlust elamispinna ja kommertspindade järele.

Kuigi käesoleva aastani on töökohtade arv Ida-Virumaal langenud, võib täna täheldada olukorra paranemist ja ka töötasude kasvamist. Töötasude kasv ja töökohtade loomine suurendavad kohalike elanike ostujõudu, mis võib otseselt mõjutada kinnisvaraturgu.

Kui senini on kinnisvarahinnad Ida-Virumaal võrreldes teiste Eesti piirkondadega olnud madalad, siis suurenev nõudlus võib kaasa tuua hinnatõusu, eriti just elukondliku kinnisvara osas. Maa-ameti andmetel oli möödunud aastal maakonnas 2641 korteri ostu-müügi tehingut ja korteri ruutmeetri keskmine hind 378 eurot. Tõenäoliselt jäävad need näitajad käesoleval aastal samasse suurusjärku, mis aga tähendab, et elamispindu on võimalik praegu veel soetada võrdlemisi soodsalt.

Nii see aga kindlasti ei jää – prognoosin lähiaastateks, eriti just suuremates keskustes, elukondliku kinnisvara hoogsat kallinemist, sest reaalsed ettevõtlustoetuste ja investeeringute summad on sellised, mida pole Ida-Virus ammu nähtud. Need rahad omakorda aitavad käivitada uute töökohtadega projekte, mis meelitavad piirkonda uusi inimesi ning ettevõtteid.

Viimaste puhul tuleb mainida, et investeeringute voog ja töökohtade loomine toob suurema nõudluse ka tööstuslike- ja äripindade järele üldiselt ning viib ka ärikinnisvara hinnatõusuni. Tõsi, siinjuures tuleb tunnistada, et suurem osa piirkonnas müüdavast või üürile antavast äriruumidest on tänaseks üsna amortiseerunud ja häid pakkumisi on vähe, nii et uusi tulijaid ning tegijaid huvitavad pigem logistiliselt heas asukohas ja valmis kommunikatsioonidega krundid, kuhu hooned peale ehitada.

Kokkuvõtvalt, kui vaadata Ida-Virumaa kinnisvaraturu arenguperspektiive, siis toetuste suurus ja vaba tööjõu olemasolu viitavad sellele, et piirkonnas toimub lähiaastatel positiivne muutus, mis mõjutab nii elukondlikku kui ka ärikinnisvara. Ida-Viru suur potentsiaal on olnud pikka aega alahinnatud, kuid lähiaastatel võiksime näha piirkonna kinnisvaraturu oluliselt elavnemist. Kuna ettevõtluse ja investeeringute toetus on Ida-Virumaal tugev ning majandusliku mitmekesistamise plaanid on ulatuslikud, on mõistlik eeldada, et kinnisvaraturul on head ajad ees.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.