Kui üürnik leiab, et üürileandja soovib üüri tõsta ülemäärases ulatuses, võib ta selle vaidlustada ning nõuda üüri alandamist või lepingu hoopiski üles öelda.
“Selleks peab üürnik kõigepealt esitama üürileandjale üüri alandamise taotluse kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Seejärel on üürileandjal aega 30 päeva, et teatada oma seisukoht. Kui üürileandja ei nõustu üüri alandamisega või ei vasta üürnikule, võib üürnik 30 päeva jooksul vastamistähtaja möödumisest pöörduda üüri alandamise nõudega üürikomisjoni või kohtusse,” selgitab Siht.
Siht lisab, et üürnik saab üüri tõstmist vaidlustada ainult juhul, kui üüri tõstmine on ülemäärane. “Seaduse silmis on üür ülemääraselt suur siis, kui üürileandja saab üürimisest ebamõistlikku kasu. Näiteks, kui samasuguse asukoha ja seisundiga eluruumide keskmine üür on kordades väiksem,” kirjeldab ta.
“Üüri tõstmine peab olema majanduslikult põhjendatud ning üüri tõstmise alus tuleb määratleda ka üürilepingus. Näiteks võib üürileandja üüri tõsta, kui suurenevad tema kohustused või eluruumi väärtuseks tehtud kulutused, aga ka siis, kui üüri tõstmine on vajalik mõistlike parenduste ja muudatuste tegemiseks,” ütleb jurist.
Sihi sõnul on üüri tõstmine õigustatud ka siis, kui eluruumi üüri keskmine turuhind on tõusnud. “Küll aga ei piisa alati sellest, kui üürileandja märgib üüri tõstmise teates põhjuseks lihtsalt, et uus hind on kooskülas turuhinnaga. Vaidluste korral tuleb üürileandjal tuleb tõendada, et samasuguse asukoha ja seisundiga eluruumide eest makstakse tavapäraselt üüri üürileandja poolt nõutud summas,” toonitab ta.
Remondifondi tasumise saab üürniku kanda jätta ainult mõistlikus ulatuses
Teine hüppeline kuluallikas võib olla kommunaalarvete järsk suurenemine, mille põhjuseks on eeskätt remondifondi juurde kuuluvad ühistu laenumaksed.