Kui ma ostan kaasomandis oleva korteri, siis kas ma olen ikka selle korteri omanik?
Jah, te olete omanik, keegi teie korteri üle otsustada (osta, müüa, pärandada, kinkida, hüpoteegiga koormata jne) ei saa. Kinnistusraamatusse märgitakse müüjale kuuluv mõtteline osa kinnistust koos selle oluliste osadega ja päraldistega. Kinnistusraamatu teise jakku kantakse kõik kaasomanikud ning kolmandasse kaasomandi valdamise ja kasutamise korrad vastavalt kaasomanike vahel kokkulepitule. Kuna see kõik on notariaalselt kinnitatud, siis kohaldub see iga kord uuele omanikule.
Mida tähendab kaasomand mulle kui ostjale?
Kaasomandis oleva kinnisasja ostmisel peab ostja arvestama, et kui tehing on tehtud, siis müüja teavitab kaasomanikke ning sellest hetkest alates on kaasomanikel kahe kuu jooksul õigus astuda ostja asemele samadel tingimustel. Isegi kui kaasomanikud enne ütlevad, et nad ei plaani ostja asemele astuda, siis võib sellest hoolimata juhtuda, et kaasomanik mõtleb ümber, sest selline võimalus on talle seadusest tulenevalt antud.
Siinkohal soovitan hoiduda kahe kuu jooksul suuremat sorti remonditöödest või muudest ümberkorraldustest, sest juhul kui kaasomanik kasutab oma õigust astuda ostja asemele samadel tingimustel, siis võib ta nõuda ka algse seisukorra taastamist. Samas võib ostjale veel suurem mure tekkida sellega, et keegi ei kompenseeri juba tehtud kulutusi.
Kas pank annab kaasomandis oleva kinnisvara ostmiseks laenu?
Jah, annab. Kogemus maaklerina näitab, et kaasomand ei ole olnud pankade jaoks laenu mitteväljastamise aluseks. Küll aga on olukordi, kus pank palub kaasomanikelt notariaalseid kasutuskordi – kuidas on lahendatud parkimine, panipaigad vms.