Kinnisvarabüroo juht: turu rahunemine võib kätte jõuda järgmisel aastal

Kui praegu õiget kodu ei leia, tasub lihtsalt veidi oodata: turg peaks rahunema järgmiseks aastaks.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahter loodab, et praegune pakkumisdefitsiidis kinnisvaraturg rahuneb ning 2022. aasta tuleb jälle normaalne.

Martin Vahteri sõnul on kinnisvaraturu rahunemine otseses seoses koroonapiirangute ja normaalse elu juurde naasmisega. „Praegune kinnisvarasektori defitsiit ei ole ainult Eesti- ja kinnisvarakeskne, selleks on Tallinnas ja Poolas sarnased põhjused. Inimestel on arvetel palju vaba raha, mida pole kuskil kulutada ning paralleelselt pole arendajad piisavalt uusi kodusid peale ehitanud. Lisaks veel tarneahelate ja materjalipuuduse probleemid,“ kirjeldas Vahter.

„Praegune tarbimine on paigast ära ning tundub, et peale korterite on puudu kõigest. Kõik kiirelt tehtud ostuotsused pole ratsionaalsed, ka paljudel kinnisvaraostjatel ei ulatu jalad eufoorias maha, aga see läheb varem või hiljem üle. Sellele lisab omakorda hoogu ehitusmaterjalide defitsiit ning sellest tulenev 10-20-protsendiline ehituse hinnakasv,“ ütles Vahter.

„Täie kindlusega ei saa keegi praegu öelda, millises maailmas me aasta pärast elame, aga on lootust, et tavapärasem kinnisvaraturg naaseb koos normaalse eluga. Kui maailm avaneb, siis tekib inimestel rohkem valikuid ning nõudlus peaks vähenema,“ lisas Vahter.
1Partneri juhi sõnul pingutavad kõik arendajad, et projektid kiiresti töösse saada. „Praegu on uute arenduste valmimise pidur materjalide ja ehitajate puudus ning administratiivsed takistused. Detailplaneeringud võtavad aega, krunte on vähe saada. Suurtel arendajatel on ikkagi õnneks suured mahud ja sissetöötanud masinavärk ning aasta jooksul peaksid uued projektid valmima hakkama,“ sõnas Martin Vahter.

1Partneri juhi sõnul räägitakse praegu palju hinnatõusust, aga suuremad kõikumised on pigem ajutise turutõrke tulemus. „Pikas plaanis Tallinna ja paari-kolme suurema tõmbekeskuse hinnad küll tõusevad, aga koos kogu ülejäänud majandusega. Kui näiteks tänavu mais maksis Tallinna korteri ruutmeeter mullusest seitse protsenti rohkem, siis pole selles midagi erakordset ega ka ebanormaalset. Eelmise kümnendi alguses ja keskel oli hinnatõus stabiilselt üle kümne protsenti aastas. Pigem jääb hinnakasv tänavu alla selle piiri,“ lisas Vahter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.