Kinnisvara

Kinnisvaraettevõtjate sõnul hinnatõus ainult jätkub

Koera ei huvita, kui palju sa oma kodu eest maksma pead.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) uuringu alusel on kinnisvaraettevõtjate kindlustunne nii äri- kui elamispindade turu osas tugev. Eelolevalt 6 kuult oodatakse küll õrna jahtumist tehingute arvu osas, kuid nii elamispindade kui äripindade tehingu- ja üürihindade puhul prognoositakse kasvu.

“Hindade tõusu taga näevad kinnisvaraspetsialistid nii müügipakkumiste defitsiiti, arenduskõlbulike kruntide nappust kui odava raha olemasolu,“ kommenteeris uuringu tulemusi EKFLi juhatuse liige Tõnu Toompark. “Mitme olulise teguri koosmõju tulemusena on hinnatõusuootused varasemate aastate analoogsete uuringute tulemustega võrreldes ühed kõrgemad.“

Enamus küsitlusele vastanutest ootab, et turu aktiivsus ehk tehingute arv võiks mõnevõrra allapoole tulla. Üks uuringus osalenu tõi välja paralleelid 2006. aastaga, mil suures teadmatuses tehti kiirustades palju valesid otsuseid.

“Arvata võib, et turu jahtumist oodatakse, sest turuosalised tunnetavad, et tehingute arv on liiga pikaajaliselt olnud liiga kõrgel. Mõningane jahtumine kinnisvarasektoris võiks aidata ebaselgust täis ajal valdkonna riskantsust maandada,“ järeldas Tõnu Toompark.

Enda ettevõtte töötajate arvu ja käibe osas on kinnisvaraettevõtjad olnud alati optimistlikud. Valdav ootus on nii töötajate arvu kui käibe suurenemine eeloleva poole aasta jooksul. Uuringus osalenutest ei oota mitte ükski vastaja ettevõtte käibe vähenemist.

“Analoogse uuringu tegemise üheksa-aastase ajaloo jooksul on ainult 2020. aasta kevad olnud hetk, mil enamus uuringus osalenud kinnisvaraettevõtjad ootasid eelolevalt poolelt aastalt töötajate arvu ja käibe langust. Kinnisvaraettevõtjate optimism tuleviku osas taastus endisele kõrgele tasemele juba 2021. a kevadeks. 2021. a sügiseks on ootused lähituleviku osas läinud veelgi positiivsemaks,“ tegi Tõnu Toompark kokkuvõtte.

Eesti Kinnisvarafirmade Liit viib regulaarselt kaks korda aastas läbi kinnisvarasentimendi uuringut. Küsitlusele vastajateks on EKFLi liikmed ja teised kinnisvaravaldkonna ettevõtete juhid ja tippspetsialistid, kes annavad eksperthinnangu erinevate turuindikaatorite liikumissuundade osas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.