Kinnisvaraportaal: pakkumiste hulk küll kasvab, aga korterite hinnad püsivad muutumatuna

Pilt on illustratiivne.Foto: Depositphotos

Rubriiki toetab

Tallinna korterite müügipakkumine kinnisvaraportaalis KV.EE on alates aasta algusest suurte sammudega kasvanud. Mais oli Tallinnas pakkumises keskmiselt 4677, mis on mullusest 28% rohkem. Korterite müügipakkumiste arvu tõus lubab, et surve müügihindadele niipea ei leevene, ennustas kinnisvaraportaali KV.EE juhataja Tarvo Teslon.

Tallinna korterite pakkumine on suurenenud kõikides linnaosades ja üsna ühtlasel määral.

„Korterite müügipakkumisi tuleb portaali KV.EE juurde paaril põhjusel. Esiteks on korterite müügiperioodid pikenenud. See tähendab, et pakkumiste vähenemist müügitehingute tõttu on napimalt. Teise tegurina suurendab müügipakkumist kinnisvaraarendajate optimism, kes toovad jätkuvalt turule uusi projekte juurde,“ selgitas Tarvo Teslon müügipakkumise suurenemise tagamaid.

Rohkem pakkumisi ebakindlal turul võiks üldjuhul tähendada survet hindadele kui mitte hindade langust. Kinnisvaraportaali KV.EE Tallinna korterite keskmine pakkumishind püsib aga visalt vahemikus 3500-3600 eurot ruutmeetri kohta.

„Hindade püsimiselgi on kaks olulist põhjust. Osalt on pakkumiste hinnad sedavõrd kõrgel, sest müügis on rohkem uusi ja kallimaid kortereid. Need hoiavad pakkumiste keskmist hinda kõrgel. Teisalt ei taha kinnisvaramüüjad hindu allapoole lasta, sest nad teavad, et tehingu üle läbirääkimistes tuleb sammuke hinnaalanduse suunas teha nii kui nii. Vahe pakkumiste hindade ja tehinguhindade vahel on suurenenud alates 2022. a sügisesest energiakriisist, mil korterituru tõusulaine lõpu sai,“ analüüsis Tarvo Teslon.

Suurenev pakkumiste arv kinnisvaraportaalis KV.EE tekitab õigustatud küsimuse, kas varsti saab elamispindu soetada soodsama hinnaga? Kas peaksime ootama hinnalangust? Tarvo Teslon nii ei arva.

„Elamispindade müügipoolel pole kõige lihtsamad ajad, kuid paanikat siiski ka ei ole. Korteriturul tehinguid tehakse, tehingute arvus on langus, kuid ainult marginaalsel määral. Elamispindade turgu ja seega hindade püsimist võiksid toetada järjest tugevam ootus, et sügisest taastub majanduskasv. Lisaks on Euroopa Keskpank lõpuks teinud esimese märgilise sammu oodatud intressimäärade alandamise suunas. Tööhõive püsib ja tööturul suuri probleeme pole. Need on tegurid, mis võiksid toetada eelkõige hinnatasemete püsimist. Hinnatõusule mängimine oleks 2024. aastal siiski veel liiga ennatlik,“ prognoosis Tarvo Teslon.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.