Kriis räsib Eestit: kas ja millal muutub kinnisvara väga soodsaks?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Ei ole mingi saladus, et ülemaailmsel kriisiolukorral on oma mõju ka Eesti kinnisvaraturule. Praegune koduotsija on üsna suures segaduses ega tea, mida ette võtta. Mis siis saab?

Kinnisvaraportaali KV.EE juht Tarvo Teslon ütleb, et lähikuudel toimuva hakkav sõltub kõik sellest, millal lõppeb eriolukord. “Täpselt nii kaua kui see veel kestab on oodata, et tehinguaktiivsus on madal, aga mitte olematu. Notarites tehinguid tehakse, üüriturg toimetab aktiivselt edasi. Kodudest unistamine ja kodu väljavalimine võib isegi hoogustuda, samas müügiperioodid pikeneda,” sõnab Teslon.

Kas kinnisvara läheb hästi odavaks?

Muidugi loodavad koduotsijad, et kriis on nende kasuks, see tähendab, et hinnad hakkavad lähiajal tuntavalt langema. Teslon tõdeb, et hinnaläbirääkimisteks on praegune hetk kindlasti soodus, kuid see pilt muutub tõenäoliselt samuti niipea, kui eriolukord läbi saab.

Arco Vara kutseline hindaja Mihkel Eliste ütleb, et hinnad küll langevad, aga raske on hinnata, kui palju just. “Kuna krediidiliin peaks kõigi eelduste alusel jääma käesoleva kriisi vältel avatuks, eluasemelaenu võtnud isikutel on võimalus saada maksepuhkust, pakkumiste arv oli kriisi eelselt elamispindade turul pigem madal ning kinnisvaraturgu iseloomustavad finantsmajanduslikud näitajad olid tasakaalustatud, ei tohiks me siiski täheldada sel korral sarnast hinnataseme langust nagu 2008. aasta järgselt,” räägib ta.

Aga kõik sõltub. “Kui majandus peaks aga hakkama 2020. aasta lõpus taas üsna kiirelt taastuma, ei oleks aga imestunud, kui elamispindade turuaktiivsus jääb Tallinnas mõneks ajaks 2011-2012 aastate keskmisega analoogsele tasemele (see on ligikaudu kolmandiku võrra vähem kui käesoleva kriisi eelselt),” räägib Eliste.

Üürikorterite hindades korrektuuri toimunud pole

Paljud lootsid, et alanud kriis korrigeerib hindu üüriturul, kuid siiani seda otseselt näha ei ole. “Üürikortereid on turule juurde tulemas, sest lühiajaline üür on täna peaaegu varjusurmas. Mingit massilist liikumist ja sellest tulenevat hinnalangust hetkel märgata ei ole olnud.  Kuid seda ei saa kindlasti ka välistada,” ütleb Teslon. Pigem on praegu hoopis levimas praktika, et mõistlikud üürileandjad teevad tööalaselt hätta sattunud üürnikele ajutist hinnasoodustust 20-30 protsendi ulatuses.

Mis pärast eriolukorra lõppu kinnisvaraturul juhtuma hakkab, seda on võimatu praegu ette ennustada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.