Kinnisvara

Maakler annab nõu, kuidas tõsta üürile antava kinnisvara väärtust ja rohkem tulu teenida

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kinnisvara väljaüürimine on paljudele Eesti elanikele lisasissetuleku allikas. Eksperdid selgitavad, millised sisustus- ja remondinipid aitavad tõsta välja üüritava kinnisvara väärtust kõige enam.

Uus Maa Maakri büroo kutselise kinnisvaramaakleri Anneli Lindemanni sõnul on üürimise eesmärgil soetatud kinnisvara puhul väga oluline selle seisukord, sest sellest sõltub nii üürihind kui ka sobiva üürniku leidmise kiirus. „Väsinud ja kulunud välimusega kinnisvara üürimine võib osutuda aeganõudvaks, sest üürnikud eelistavad korralikku, puhast, murevaba ja pigem kaasaegset üüripinda. Tõenäolisemalt peatuvad üürnikud heas seisukorras mugavustega üüripinnal ka kauem,“ lausus Lindemann. 

Kutselise kinnisvaramaakleri sõnul on kaks peamist suunda, kuidas üürikinnisvara väärtust tõsta – pisiparandused või täielik uuendus. „Vahel piisab vaid seinte värvimisest ja korralikust suurpuhastusest, et luua üüripinnal värskem ilme. See-eest teinekord tuleb teha suurem investeering, näiteks vahetada välja põrand, köögimööbel või remontida vannituba,“ kirjeldas Lindemann. Ta lisas, et päris kodu tunnet aitavad üüripinnal luua ka emotsiooni tekitavad läbimõeldud sisekujunduslikud elemendid.

Inbanki laenude ja ja kaartide müügijuhi Evelin Rahkema sõnul tasub üüritava kinnisvara parendamisel hoolikalt läbi kaaluda, kui suur investeering end kui pika ajaperioodi vältel ära tasub ning kas on mõistlik kasutada juba olemasolevaid vahendeid või kaaluda hoopis pangapoolset finantseeringut.

“Väiksemad mõnesaja eurosed kulutused on mõistlik tasuda koheselt või ajatada näiteks “osta kohe- maksa hiljem” makselahendusega kolme kuu peale. Ostu pikema perioodi peale ajatamine on lisatasudeta ning võimaldab vältida olukorda, kus ühes kuus tuleb suurem summa korraga välja käia. See-eest suuremate, paarist tuhandest eurost algavate kulutuste puhul tasub kaaluda fikseeritud intressiga remondilaenu,” selgitas Rahkema. 

Rahkema rõhutas, et Inbanki remondilaen on fikseeritud intressiga ehk seda ei mõjuta kuidagi euribori jätkuv tõus. “Kuumakse on tervel laenuperioodil ühesugune, mistõttu on tarbijal lihtsam oma rahavooge juhtida. Sealhulgas saab välja arvutada, kas üürihind katab laenuga tehtud investeeringud,” lisas Rahkema. Remondilaenu võib kasutada nii sisustamiseks, ehitusmaterjalide soetamiseks kui ka remonditööde eest tasumiseks. 

Millised tegurid tõstavad enim üürihinda?

Seinad ja põrandad – üürnikele on oluline, et nii seinad kui põrandad oleksid värsked ja puhtad. See aitab luua üldise värskema ilme. 

Korralik köök koos kaasaegse tehnikaga – kriitilise pilguga tasub üle vaadata köögi ja kodutehnika seisukord. Üürnikud eelistavad kaasaegseid lahendusi, näiteks nõudepesumasinat ning piisavat panipaigaruumi asjade hoiustamiseks. 

Viisakas vannituba – kõige olulisem on, et vannituba oleks puhas ning sisustatud igapäevaks vajalikuga.

Korraliku madratsiga voodi ja pimendavad kardinad – magamistoas hinnatakse üha enam head madratsit ning pimendavaid kardinaid või ruloosid. 

Diivanvoodi elutoas – külaliste võõrustamiseks tuleb tihtilugu kasuks elutoas paiknev diivanvoodi.

Rohkelt kapipinda – kõigil on omajagu asju, mida hoiustada. Mida rohkem on kodus kapipinda nii elu- ja magamistoas kui esikus, seda parem. 

Hooviala ja terrass – üürimise eesmärgil soetatud eramu või majaosa puhul tasub korrastada hooviala, terrass ja vajadusel parandada maja välisilmet. 

Energiatõhususe tõstmise lahendused – kinnisvara kõrvalkuludel on väga suur roll üürihinna kujunemisel. Tehnilised lahendused, mis aitavad ka üürnikul igakuised kulud mõistlikuna hoida, tulevad pikas perspektiivis kasuks. 

Lisaks on vahel võimalik muuta kinnisvara toalisust, mis võib kaasa aidata kõrgema üürihinna küsimisele.  

Uus Maa Maakri büroo kutseline kinnisvaramaakler rõhutab, et üüriks mõeldud kinnisvaraga seotud lisainvesteeringud tuleb põhjalikult läbi kaaluda. „Kui üüritav kinnisvara asub piirkonnas, kus üürihinnad on madalamad, siis ei pruugi värskendusel nii suurt mõju olla, kui oodatakse. Samuti ei ole mõistlik juba heas seisukorras oleva vara kapitaalselt remonti ette võtta, kuna see investeering ei pruugi end samuti õigustada,“ selgitas Lindemann. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.