Maakler: enamik üürikortereid avalikku pakkumisse ei jõuagi

Üürikorter.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Arco Vara nooremmaakleri Marlee Karja sõnul ei ole sellist üürituru survet nagu praegu Eestis mitte kunagi varem kogetud ning enamik kortereid avalikku pakkumisse ei jõuagi.

“Kui aasta alguses tundus, et üüriturg hakkab kõrgete energiahindade pärast vaikselt rahunema, siis tänaseks võib öelda, et viimaste kuudega on see Ukraina sõjapõgenike tõttu tohutult aktiveerunud. Üürihinnad on kuuga tõusnud ligi 20 protsenti ning järjekorrad on ülipikad,” märkis Karja Arco Vara veebis.

Samas pole sõjapõgenikel üürikorteri leidmine eriti lihtne. Takistuseks võivad Karja sõnul saada nii hind kui ka lepinguperiood. 

“Tallinnas Haaberstis saab heas seisukorras 2-toalise üürikorteri  500 euro eest kuus, Mustamäel Ehitajate teel 3-toalise väga heas seisukorras korteri ligikaudu 550 euro eest kuus. Alla 400-500 euro on Tallinnas väga raske endale heas seisus eluaset leida. Sõjapõgenike maksevõime on oluliselt piiratum,” nentis ta.

Võiks arvata, et Tallinnas on hinnad kõige kõrgemad, kuid Tartu üürihinnad pole Karja sõnul sugugi odavamad. “Seetõttu on aktiveerunud ka kaugemad piirkonnad, eriti hea rongi- või maanteeühendusega kohad, näiteks Rakvere ja Paide. Isegi Koeru aleviku elanikud on hämmingus, et sealsete üürikorterite hinnad hakkavad võrdsustuma Paide ja Tartu hindadega. 3-toalise remontimata korteri eest küsitakse seal suisa 300 eurot pluss kommunaalmaksed,” tõi ta näiteks.

Eestis on viimasel ajal loodud päris palju idufirmasid, kes värbavad tööle välismaalasi. Sisserännanud ei osta endale kohe kinnisvara, vaid leiavad alustuseks üürikorteri. 

“Kasvavate kinnisvarahindade tõttu ei saa paljud Eesti inimesed endale enam päris oma kodu lubada ning seetõttu peavad nad leppima üürikorteriga. Võib täheldada, et üha rohkem hakkavad inimesed elama nii-öelda kommuunielu, kus mitu täiskasvanut jagab ühist elupinda ning kulusid. Kõik see on aidanud üüriturul jõudsalt kasvada,” lisas Karja.

Üürikorterite hinnalangust ei peeta teema sõnul praegu tõenäoliseks, kuid elamispindade valik on muutunud turul veidi laiemaks. “Energia ja kütte hinna tõus on pannud inimesi oma kinnisvara üüriturule paiskama, elektriküttega korteri omanikud on olnud sunnitud üürihindu langetama. Veebruari alguses oli pakkumises ligi 1300 üürikorterit, kuid aprilli alguseks oli pakkumiste hulk vähenenud 800-le. See ongi kaasa toonud tuntava hinnatõusu,” selgitas maakler.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.