Oma kodu ostmisel laenuga on tarvis raha esimeseks sissemakseks, tehingukuludeks ning hiljem kodu sisustamiseks. Tuleb arvestada, et isegi kui osta möbleeritud ja renoveeritud korteri, läheb kõigi vajalike majapidamistarvikute peale kokku üllatavalt suur summa. Igakuiste kuludena asendub üür laenumaksega, aga jäävad kommunaalkulud ning lisandub kodukindlustus.
Erinevalt üürimisest tekib igakuiselt kodulaenu tasudes kogumise efekt, kus iga maksega laenujääk väheneb. See loob võimaluse soetada tulevikus senisest suurem eluase. Sellisel juhul on võimalik esimene kodu kas üürile anda või loodetavasti juba kõrgema hinnaga maha müüa, kuna pikas perspektiivis kinnisvara väärtus tõuseb.
Kodu ostmine on rahaliselt mõistlik otsus
Tehes kodulaenumakseid alati esmajärjekorras kohe palgapäeval, tekib vähem ahvatlusi teenistuse ebaratsionaalseks kulutamiseks. Pikemas perspektiivis tasub kodu ostmine end igal juhul ära, kuna on üürimisest majanduslikult mõistlikum. Eluaset ostes on tehtavad kulutused investeering kinnisvarasse, üürides aga makstakse kinni kellegi teise investeeringut. Näiteks 1500-eurost brutopalka teeniv noor saaks osta 100 000 eurot maksva korteri, võttes selleks laenu kuni 90 000 eurot ning makstes ise ostuhinnast 10% ehk 10 000 eurot.
Sellise laenu kuumakse on tänast kodulaenu intressitaset arvestades umbes 500 eurot. Samas hinnaklassis korteri üürimakse Tallinnas on portaali kv.eeandmetel sama suur kui laenu kuumakse ehk 500 eurot. Vahe on aga sellest, et oma kodu puhul läheb iga maksega osa rahast laenusumma vähendamisse ehk isikliku jõukuse kasvatamisse, üürides kasvab aga vaid korteriomaniku varade väärtus.
Kuidas noorena kodulaenu saada
Sõltumata sellest, kas osta kodu tudengina või äsja ülikooli lõpetatuna, peab kodulaenu saamiseks olema püsiv sissetulek. Enamasti vaatavad pangad viimase kuue kuu sissetulekuid ja jälgivad, et katseaeg töökohal oleks läbitud. Viimane on tähtis eelkõige esimese töökoha puhul. Lisaks peab laenusaajal olema vähemalt 15% kodu ostusummast omafinantseeringu tegemiseks.