Kinnisvara

Palju põnevust tekitav Tallinna üürikuulutus on tegelikult ebaseaduslik

Sissekirjutuse üürikuulutus.Foto: KV.EE

Täna hakkas sotsiaalmeedias ringlema üks õige omapärane üürikuulutus: tavapärase eluaseme asemel pakutakse siin üürile hoopis sissekirjutust. Mis asja?

Aga just nii on. Kinnisvaraportaalis KV.EE on keegi kodanik üles riputanud üürikuulutuse, milles annab rendile sissekirjutuse aadressil Villardi 12, Tallinn.

Kuulutuse andmeil asub sel aadressil üks ühetoaline korter, kuid üürilevõtja sinna elama ei pääse. 70 euro eest kuus saab ta endale rentida sissekirjutuse sellele elamispinnale. Kusjuures esimesel kuul tuleb välja käia suisa 140 eurot.

Aga miks peaks kedagi mingi selline lahendus üleüldse huvitama?

Vastab Uus Maa Pluss-i partner Morten Tibar:

Esmalt tuleb öelda, et tegu on illegaalse tegevusega. Sissekirjutuse mõte on omavalitsusele ja asutustele teada anda, kus inimene reaalselt elab ning vastavalt sellele saada õiguse linnapoolsetele teenustele. Oma elukoha kohta valetamine on ebaeetiline.

Miks aga selliseid asju tehakse? Meediastki opn palju läbi käinud teema, kuidas soovitakse lapsele saada koht hinnatud kooli või heasse lasteaeda. Teiseks soovitakse saada erinevaid hüvesid, mille seas on Tallinnas näiteks tasuta ühistransport või näiteks soodustingimustel saadav elaniku parkimiskaart.

Siin on veel üks põhjus. Nimelt välismaalased, kes tulevad Eestisse tööle, põrkuvad probleemi otsa, et nad ei saa ilma sissekirjutuseta taotleda elamisluba. Kusjuures huvitav on fakt, et väga paljud korteriomanikud jällegi pole nõus enne väismaalasele korterit üürima, kui tal elamisluba olemas.

Sissekirjutus üürimisel on universaalne probleem nii kohalikele kui välsimaalastele. Tegelikult võiksid omanikud sissekirjutuse andmisse sõbralikumalt suhtuda. Kui inimene elab reaalselt selles korteris, siis on loomulik, et ta on sinna ka sissekirjutatud. Omanikud vahest kardavad seda. Aga – sissekirjutus ei anna üürnikule mitte mingisuguseid õiguseid korteri suhtes. See on lihtsalt teadaanne, et selles korteris elab see või too isik, kelle makstud maksud lähevad osaliselt kohaliku omavalitsuse eelarvesse, mille eest saab ta elanikuna vastutasuks teenuseid.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.