Kinnisvara

Pildid: Tallinna perekorteri hinnale veidi juurde ja saad endale osta kohe elamisvalmis mõisakompleksi Lõuna-Eestis

Fotod: KV.EE

Rubriiki toetab

Lõuna-Eestis on müügile tulnud omapärane mõisakompleks, mille eest samas ei küsita nii palju raha nagu mõisahoonete eest Eestis tihtipeale küsima kiputakse.

Müügile on tulnud Kõrgepalu mõis, mille hinnaks on 449 000 eurot ja selle eest saab endale mõisakompleksi, kus on võimalik kohe sees elada. Tallinna uusarenduste perekorterid ei ole sellest just väga palju soodsamad.

Punase katusega mõisamaja ja kõrvalhooned on ümbritsetud põlispuudega täietud pargist. Sealt võib leida nii pärnapuid, lehiseid ja vahtraid. Loomulikult on pargis kohal ka puude kuningas – tamm. Reljeefne ja väljapeetult künklik maastik annab kogu mõisakompleksile omanäolise ja Eesti mõistes lausa ainulaadse ilme.

Palkidest peahoone valmis oletatavasti millalgi 19. sajandi algul. Peale 1932. aasta suurt tulekahju taastati see esialgse projekti kohaselt ja kohandati kohaliku koolimaja tarbeks. Kõrvalhoonet kasutati hiljem kino-ja teatrimajana.

Täiesti uue hingamise sai Kõrgepalu 2014. aastal, mil uued omanikud asusid seda renoveerima. Kuigi hooned pole muinsuskaitse all, võttis pererahvas eesmärgiks säilitada võimalikult palju mõisa tegelikust hingest ja lähtus looduslähedusest.

Maja 490 ruutmeetrist on tänaseks korrastatud 150. Vahetatud on katus ja uuendatud kandvad osad. Asendatud on aegade jooksul pehkinud palgid ja kandetalad.

Moonakatemajast on saanud suvine külalistemaja. Renoveeritud mõisahoone neli tuba on aga mõeldud aastaringseks elamiseks. Puitmõisale lisab väärtust suitsusaun ja väliköök ning omapäraseks ja lausa harukordseks teeb paiga siia rajatud observatoorium.

Pisike, armas ja parasjagu privaatne Kõrgepalu mõis koos oma veidi üle 10 hektarise maavaldusega on hea võimalus omapärase elupaiga soetamiseks.

Vaata rohkem kinnisvaraportaalist KV.EE.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.