Kinnisvara

Portaal: inimesed ei kipu enam varasema innuga uut kodu ostma

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kinnisvaraportaali uuringust selgub, et inimesed ei kipu uut kodu ostma varasema innuga.

Kinnisvaraportaal City24.ee viis septembris-oktoobris koduhuviliste seas läbi küsitluse, millest selgus, et võrreldes möödunud sügisega on uue kodu ostusoov pisut jahtunud – kui mullu teatas ligi 68 protsenti vastanutest, et kaaluvad lähitulevikus uue elamispinna omandamist, siis nüüd väljendas seda soovi 60,5 protsenti küsitletutest ehk 7,5% vähem.

Teisalt on tulemus sarnane käesoleva aasta kevadisele küsitlusele ja selle põhjal võib väita, et nõudlus kinnisvaraturul on püsiv ning lähima kahe aasta perspektiivis ollakse uue kodu soetamise või ehitamise suhtes jätkuvalt optimistlikud.

“Möödunud aastast hoogu enam uute kodude soetamiseks kinnisvaraturul ei ole, aga samas teeb rõõmu, et vaatamata tagasilöökidele on turg väga kiiresti stabiliseerunud,” ütles kinnisvaraportaali City24.ee juhataja Karin Noppel-Kokerov.

“Neil päevil teatas Eesti Pank, et septembris sõlmiti kodulaenu lepinguid kokku 127 miljoni euro väärtuses ja et tegu oli viimaste aastate ühe aktiivsema laenukuuga.”

Küsitlusest selgus, et kolmandik vastanuist plaanivad kolida päris uude korterisse. Oma maja ehitamisele tahavad panustada 11% küsitletuist.

45 protsenti küsitletuist eelistaks uut eluaset uusarenduses ja see näitaja on võrreldes kevadega 5 % võrra väiksem. 25 protsenti lepiksid kuni kümne aasta vanuste järelturu korteritega ja ligi 20 protsenti sooviks oma kodu omada ennesõjaaegses puit- või kivimajas.

Huvitav on seejuures asjaolu, et koduhuviliste eelistused on kandunud uusarendustelt just vanemate majade poole.

Olulisemad argumendid kodu ostmisel on olnud aasta lõikes muutumatud – esikohale tõstetakse hinda, seejärel ehituskvaliteeti ja elukeskkonda.

Elamispinna suuruse poolest soovitakse eelkõige elada 3-4-toalistes korterites, mille planeeringu juures on kõige olulisemateks hea loomulik valgus, avarad aknaid ja nutikas, paljude panipaikadega ruumilahendus.

Vastanute arvates on Tallinna linnaosadest atraktiivseimad elukeskkonnad Kesklinn, Kristiine ja Nõmme. Tõmbekeskustest on pealinna kõrval endiselt populaarsed Tartu ja Pärnu.

Koduotsinguid alustaksid küsitluses osalejad kaaluka ülekaaluga kinnisvaraportaalidest ja arendajate kodulehekülgedelt. Otse maakleriga oleks valmis ühendust võtma kümnendik vastanuist.

Vastajatel paluti ka uusarenduse seast välja valida oma lemmikud. Selgus, et enim meeldisid elamuarendused nagu Väike Tallinn, Sadama 28, Uus-Veerenni, Hõbemetsa ja Uus-Meremaa.

Kinnisvaraportaal City24.ee viib uusarenduste kampaania “Kuumad pakkumised” raames kodueelistuste teemalist küsitlust läbi kaks korda aastas. Küsitlusele vastas 14. septembrist 18. oktoobrini 722 inimest. Valdav osa vastanuist jäid vanusevahemikku 18 – 54 eluaastat.

20 aastat kinnisvarapakkumisi vahendanud City24.ee on eelistatuim kinnisvaraportaal Eesti kõige aktiivsema kinnisvaraturu piirkonnas ehk Tallinnas, Harjumaal, Pärnumaal, aga näiteks ka Ida-Virumaal. City24.ee-l on ka väga suur ja lojaalne venekeelne kasutajaskond ning portaal on kindel turuliider uusarendustesse kodu otsivate inimeste seas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.