Kodupank võib pikaajalisele kliendile teha üsna häid pakkumisi, kuid kindlasti uuri ka teiste pankade lahendusi. Täna on turul väga erinevaid võimalusi ning pankade intressid sõltuvad muu hulgas ostetava kodu omadustest. Pakutakse nii fikseeritud intressiga laene, mis ei sõltu Euriborist kui ka lisasoodustusi A-energiaklassi majadele.
Kui sa pole päris kindel, millist kodu soetama asud ning kas see asub uuemas või vanemas majas, siis küsi pankadelt ka seda infot, kas neil on ehitise vanusest tulenevalt erinevad laenutingimused. Eriti võib siin mängida rolli sissemaksuks küsitava summa suurus. Näiteks uute kodude puhul jääb sissemaks üldiselt 20 protsendi juurde, vanemate hoonete puhul võib see ulatuda aga ka 30-35 protsendini. Kui noor pere või spetsialist saab soovi korral kasutada Kredexi käendust kuni 10 protsendi sissemaksu finantseerimiseks ning endal tuleb leida teine kümme, siis vanema hoone puhul tuleks endal katta 20%. See võib tähendada olenevalt ostetava kodu hinnast kuni mitmekümne tuhande euro suurust lisaraha vajadust.
Kõige lihtsam on oma laenuvõimekuse väljaselgitamiseks esitada panga veebilehe kaudu kodulaenu taotlus. Mõnel juhul küsivad pangad juba eos ka näiteks soovitud kinnisvara kuulutuse lisamist või umbkaudset ostuhinda. Kuid kindlasti ei ole selle info puudumine takistuseks, et välja selgitada, kui suurt kodulaenu sulle või su leibkonnale üldse ollakse valmis pakkuma. Pane tähele, et kui tegu ei ole sinu kodupangaga, siis tuleb sul esitada kõik oma viimase 6-12 kuu sissetulekute ja pangakontode väljavõtted. Kaastaotleja puhul ka tema omad. Ning kui sul on lisatagatise võimalus samuti olemas, siis kindlasti maini seda ka pangale. Sedasi saate kõige adekvaatsema tagasiside oma laenuvõimekuse kohta.
Kinnisvaraportaalid ja arendajate kodulehed
Kõige rohkem infot müüdava kinnisvara kohta leiab mõistagi erinevatest kinnisvaraportaalidest. Kui oled leidnud endale meelepärase piirkonna või uusarenduse, siis kindlasti tasub vaadata ka arendaja kodulehte, sest kõige suurem valik erinevat tüüpi kortereid leiab üldjuhul just arendaja enda pakkumiste hulgast.
Alustuseks mõtle välja, mitu tuba on su unistuste kodus. Samuti see, kas soovid koheselt sisse kolida või vajad pisut aega, et näiteks eelnevalt tegeleda oma olemasoleva kinnisvara müügiga või sissemaksu kogumisega. Samuti on ehitatavates uusarenduses rohkem erineva planeeringuga korterite valikuvõimalusi, et leida just omale see kõige meelepärasem kodu.
Olenemata sellest, kust sa oma uue kodu leiad, uuri kindlasti koduga seotud kulude infot ning mis on hoone energiamärgis. Viimased talved on näidanud, et energiakulud on Eesti inimesele olulised ning võivad aasta lõikes väga palju kõikuda. Kogu kokku võimalikult palju infot oma tulevase kodu kohta, et teaksid adekvaatselt hinnata, kas laenumaksele lisanduvad igakuised kodukulud on mõistlikud.