Kinnisvara

Tartu ajalooline hoonetekompleks otsib enam kui poole miljoni euroga uut omanikku

Tartu linn. Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Tartu vana veterinaarkooli Theatrum Zootomicumi maja koos abihoonetega aadressil Staadioni 4 ja 6 otsib 625 000 euro eest uut omanikku, kirjutab Tartu Postimees.

Narva maantee ääres asuva veterinaarkooli maja omanik on praegu OÜ Esk Grupp ning juhatuse liige Elmo Somelar on varem kinnitanud, et peamajja tulevad kontorid. Kompleksi kuuluvasse vanasse sepikotta on ette nähtud külaliskorterid, kuid ka nende ehitamiseks pole veel läinud.

Praeguse omaniku käes on hooned olnud mõni aasta ning kuigipalju on seal tehtud ka lagunemist tõkestavaid töid, näiteks aasta eest on Zootomicum Theatrumi toestatud ning renoveeritud vihmaveetorustikku.

Praegust omanikku esindav ja kinnistut müüv maakler Kätlin Halling sõnas Tartu Postimehele, et omanik soovib kinnistut müüa, sest tal endal pole mahti renoveerimisega tegeleda ning plaanid on mõnevõrra muutunud.

19. sajandi keskel ehitatud Theatrum Zootomicum on rajatud maakivivundamendile ning selle müürid on tellisest. Kolmekorruselise klassitsismi ja neorenessansi sugemetega hoone pindala on kokku 970,8 ruutmeetrit. Koos põhihoonega on müügis ka kolm kõrvalhoonet, millel on kasulikku pinda kokku 1339,7 ruutmeetrit. 

Kõik hooned peavad pärast restaureerimist säilitama kompleksi ajaloolise miljöö ning ehitusprojektid tuleb kooskõlastada Tartu linnavalitsuse kultuuriväärtuste teenistusega.

Kaevetöid on lubatud teha ainult arheoloogilise järelevalve all, mille käigus selgitatakse lisauuringute vajadus. Uusi vundamente rajada ei ole lubatud, mistõttu kõik juurdeehitised on kavandatud olemasolevatele vundamentidele. Olemasolevad vundamendid tuleb tugevdada, et vältida hoonete edasist vajumist ning tagada säilimine.

Planeeringuala hooned kuuluvad Narva maantee kinnismälestiste ühisesse kaitsevööndisse. Riikliku kaitse all olevateks arhitektuurimälestisteks on tunnistatud Theatrum Zootomicum, puithoone ja Staadioni 4 õppesepikoda.

Samas hoovis asuvas Staadioni 2 majas pidi esialgse kava kohaselt minema juba möödunud kevadel 47 külaliskorteri ehituseks, kuid kinnistu ühe omaniku Keijo Voika sõnul lõi koroonapandeemia plaanid sassi. Tema sõnul puhuvad nüüdseks leebemad tuuled ning kui kõik läheb plaanipäraselt, saavad külaliskorterid siiski valmis 2022. aasta suveks.

Koos Theatrum Zootomicuga on müügis 1859. aastal ehitatu saelõikeornamentidega puithoone ehk endine nakkushaiguste tall, 1861. aastal ehitatud kivist ühekorruseline hoone ehk endine bakterioloogiajaam ning 1858. aastal ehitatud maakividest ühekorruseline endine õppesepikoda.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.