Kinnisvara

Uuring: keerulised ajad pole veel inimesi uue kodu ihalemisest loobuma pannud

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kinnisvaraportaal City24.ee viis septembris-oktoobris uusarenduste kampaania „Kuumad pakkumised“ raames koduhuviliste seas läbi küsitluse, millest selgus, et võrreldes kevadega on uue kodu ostusoov pisut kasvanud – 66 protsenti vastanutest teatas, et kaaluvad lähitulevikus uue elamispinna omandamist. Kevadkuudel jäi vastav näitaja 60 protsendi piirimaile.

Küsitlusest selgus samuti, et kolmandik vastanuist plaanivad kolida päris uude korterisse. Oma maja või ridaelamu ostmisele mõtleb ligi neljandik küsitletuist. Eramu ehitamisse tahavad lähitulevikus panustada 8% küsitletuist.

78 protsenti küsitletuist eelistaks uut eluaset uusarenduses või vähemalt kuni kümne aasta vanuses järelturu korteris. Huvi elamise vastu ennesõjaaegses puit- või kivimajas on langemas.

Olulisemad argumendid kodu ostmisel on olnud aasta lõikes muutumatud – esikohale tõstetakse hinda, seejärel ehituskvaliteeti ja elukeskkonda. Nende järel on tähtsust kasvatanud ka energiatõhusus ning madalad kommunaalid.

Elamispinna suuruse poolest soovitakse eelkõige elada 3-4-toalistes korterites, mille planeeringu juures on kõige olulisemateks hea loomulik valgus, avarad aknaid ja paljude panipaikadega ruumilahendus. Oluliseks peetakse ka eraldi tube ning sauna olemasolu.

Arendajate kõige paremateks müügiargumentideks korterite müügil on vastajate arvates parkimine hinnas ja köök hinnas. Panipaikadega meelitamine ei tundu koduostjaid eriti ahvatlevat – vaid 6,5 protsenti pidas seda oluliseks. Sisustuse olemasolu eelistaks neljandik vastanutest.

Küsitlusest selgus, et inimesed eelistavad elada suuremates keskustes või nende lähiümbruses. Tallinna linnaosadest eelistatakse Kristiine ja Nõmme linnaosasid. Pealinna piiril on populaarsed Viimsi kant ning Peetri alevik.

Vastajatel paluti praeguste uusarenduste hulgast välja valida ka oma lemmikud. Selgus, et enim meeldisid elamuarendused nagu Uus-Veerenni, Viimsi Village elurajoon, Luccaranna, Nõmmeliiva kodud ja elurajoon Järvevaade.

Koduotsinguid alustaksid küsitluses osalejad kaaluka ülekaaluga kinnisvaraportaalidest ja poolehoid portaalidele on jätkuvalt väga kõrge. Teine eelistus kodu otsimisel on arendajate koduleheküljed. Kohe maakleri poole oleks valmis pöörduma kümnendik vastanuist.

Kinnisvaraportaal City24.ee viib uusarenduste kampaania „Kuumad pakkumised“ raames kodueelistuste teemalist küsitlust läbi kaks korda aastas. Küsitlusele vastas septembri ja oktoobrikuu jooksul kokku 678 inimest, kelle vanusevahemik jäi 18 – 65 eluaasta vahele. 82 protsenti vastanutest olid naised ja 18 protsenti mehed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.