Kinnisvara

Uus trend kinnisvaraturul: inimesed soetavad luksuslikke väikemaju, et neid puhkajatele välja üürida

Tusari väikemaja.Foto: Airbnb

Rubriiki toetab

Koroonapandeemia tõttu piiratud reisimine on toonud uue trendi kodumaisele kinnisvaraarenduse ja siseturismi turule – looduskaunitesse kohtadesse ehitatakse luksuslikke väikemaju, mille rentimise nõudlus ja hinnad on viimase aastaga oluliselt kasvanud, tõi välja Kinnisvara24 tegevjuht Katrin Aron.

Aroni sõnul hakkab Eesti siseturismi turul silma kaks suurt muutust, mis on tekkinud koroonapandeemia mõjul. „Nõudlus kvaliteetsele kodumaisele majutusele on tunduvalt kasvanud. Otsitakse kohti nö akude laadimiseks – majakesi, kus puhkamine pakuks argipäevale vaheldust ja mille kvaliteet ei jääks alla välismaistele butiikhotellidele. Esimese olulise muutusena võibki välja tuua, et viimase aasta jooksul on oluliselt kasvanud selliste uute ja hubaste väikemajade ehitamine, mida pakutakse majutusportaalides väljarentimiseks.“

Teise muutusena tõi Katrin Aron välja väikemajade rendi hinnatõusu. „Kvaliteetse väikemaja eest ollakse valmis välismaiste hotellidega võrreldavat hinda maksma. Looduskaunis kohas asuva ja privaatset puhkust võimaldavad väikemaja öö hind kahele inimesele jääb vahemikku 150-350 eurot, kusjuures erilisemad majad on hoolimata üsna krõbedast hinnast lausa pooleks aastaks välja müüdud. Selles hinnas sisaldub tavaliselt maja rent koos koristusega ning enamikel majadel on ka sauna või tünnisauna võimalus, kuid söök tuleb kas ise valmistada või kaasa võtta, sest toitlustust väikemajas enamasti ei pakuta,“ tõi Aron välja erinevuse võrreldes hotellidega.

Mõned näited Eestis viimasel aastal populaarsust kogunud omanäolistest väikemajadest, mille broneerimisgraafikud on nädalavahetusteks kinni kuni sügiseni:

1) ÖÖD väikemaja koos Iglucraft saunaga Pärnumaal – vabu aegu leiab alates oktoobrist, nädalavahetuseks aga alles järgmise aasta jaanuariks, hind kahele 190 € öö kohta. ÖÖD väikemaju leidub ka mujal Eestis ja neid rajatakse ka juurde, kuid üsna tihedalt täis on ka teiste majade broneerimisgraafikud.

2) Tusari väikemajas Läänemaal on veel vabu suviseid nädalavahetusi. Üheöine rent kahele inimesele maksab suvistel nädalavahetusel 198-225 € ja broneerida saab minimaalselt 2 ööks.

3) Mäe-Kolga talu Võrumaal pakub energia- või romantikapakette energiapüramiidis. Üks öö kahele inimesele koos sauna ja kümblustünniga maksab 160 eurot. Maja on küll veel võimalik kõikideks suvekuudeks broneerida, aga nädalavahetuse broneeringuks tuleb oodata sügiseni.

Kinnisvaraturul on väikemajade populaarsuse kasv toonud kaasa kasvanud nõudluse looduskaunite kruntide suhtes. „Väikearendajad otsivad selliseid krunte looduskaunites kohtades, kuhu oleks võimalik rajada mõnus väikemaja, milles oleks endal mõnus puhata ja mida saaks ka turistidele välja rentida. Eesti turul tegutseb juba ka esimene arendusfirma, mis otsib rentimiseks maatükke, et rajada sinna väljaüürimiseks sobiv väikemaja,“ tõi Aron näite turu arengutest.

Tema sõnul on see hea uus võimalus maal elavatele inimestele oma tühjalt seisvale krundile rakenduse leidmiseks ja lisasissetuleku teenimiseks. Teisalt tuleb arvestada, et väikemaja ehitamisega kaasneb kommunikatsioonide rajamine. „Selle investeeringu tasuvust tuleb hinnata pikas perspektiivis, sest kui reisipiirangud kaovad ja eestlased hakkavad taas rohkem välismaal puhkama, langeb tõenäoliselt nõudlus selliste majakeste järele. Siiski usun, et kodumaise turismi langust hakkab kompenseerima juba varem looduskauneid kohti ja privaatsust väärtustanud põhjamaade turistide kasv.“

Katrin Aron lisas, et huvi on kasvanud ka valmis väikemajade ostmise vastu. Ta tõi välja mõned näited hetkel müügil olevatest väljarentimiseks sobivatest majadest:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.