Kinnisvara

Vajalik teada: korteriomanikule sellest ei piisa, kui kortermaja kindlustatud on

Kortermaja.Foto: Shutterstock

Kindlasti peaks korteriühistu kindlustama korterelamu, et ootamatusteks valmis olla. Kuid alati ei piisa ka sellest.

Paljud korteriühistud koguvad igakuiselt oma elanikelt remondifondi makseid. Selle eesmärgiks on tavaliselt korterelamu renoveerimine või lihtsalt puhvri kogumine, et olla valmis ootamatusteks, räägib Swedbanki rahaasjade teabekeskuse juht Kati Voomets.

Samas tekitavad mõned õnnetused kahjusid, mille kahjusummad võivad ulatuda isegi sadadesse tuhandetesse eurodesse ja kogutud rahapuhver võib jääda liiga väikeseks.

Levinud õnnetusjuhtumiteks on näiteks torustike purunemised, mis tekitavad korteritele laiaulatuslikke veekahjusid, vandaalitsemised trepikodades, tulekahjud, mis kahjustavad mitmeid kortereid ning voolukõikumised ja tormikahjud. Selleks, et suuremateks ootamatusteks valmis olla, on mõistlik sõlmida korterelamule kindlustus.

“Korteri omanikuna on aga oluline teada, milliseid kahjusid katab korterelamu kindlustus ja milliste juhtumite korral saab abi kodukindlustusest,” selgitab Voomets.

Mis erinevus on kodu- ja korterelamu kindlustusel?

“Ilma tingimustesse süvenemata võiks kahe kindlustuse erinevust kirjeldada nii – korterid on eraldiseisvad pappkarbikesed, mis on üksteise kõrval, peal ja all. Korterelamu on omakorda suurem pappkarp, mille sees on kõik väiksed karbid. Kui kahjustada saab suur karp, katab seda korterelamu kindlustus ning kui kahjustada saab üks väike karp, siis on abi kodukindlustusest,” räägib Voomets.

Teisisõnu on korraliku kodukindlustusega kaitstud kõik, mis on sinu korteri sees, sealhulgas siseviimistlus kandva konstruktsioonini, ja korterelamu kindlustusega on kaitstud osad, mis on sinu korterist väljaspool – näiteks ühiskasutatavad ruumid, katus, trepikoda, välisseinad ja -viimistlus ning tehnosüsteemid.

Pööra tähelepanu tingimustele

Kindlustusseltsid pakuvad erinevaid kindlustuslepinguid, mistõttu tasub enne lepingu sõlmimist tutvuda tingimuste ja välistustega. Kui sul on kodu- ja korterelamu kindlustus juba olemas, siis tasub aeg-ajalt üle vaadata, kas need pakuvad õnnetuse korral piisavalt kaitset.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.