Kodutehnika

Igavene nuhtlus: miks tekib triikrauda katlakivi ja kuidas seda eemaldada?

Katlakivi tähendab seda, et triikraud ei suuda enam korralikult auru välja lasta.Shutterstock

Triikraua pikemaajalisel kasutamisel võib märgata, et masin pole enam kortsude eemaldamisel nii efektiivne kui värskelt pärast ostu. Süüdi on enamasti see, et triikrauast ei tule piisavalt auru, kuna sinna on tekkinud katlakivi. Hullematel juhtudel võib katlakivi pudeneda triikrauast riietele ja tekitada neile plekke.

Tarbijaväljaanne Which? jagab nõuandeid, kuidas triikraua eest hoolt kanda, et katlakivi sinna ei tekiks ja mida teha siis, kui seda katlakivist puhastada on vaja.

Enamasti tekib katlakivi sellest, et vesi on kare. Üheks abinõuks võib olla seega destilleeritud vee kasutamine triikrauas. Samuti tasub jälgida, et kasutaksid riiete triikimisel korrektset temperatuuri, sest kõrge kuumus tähendab seda, et tolmutükid võivad triikraua aukudesse kõrbeda, mis omakorda soodustab katlakivi teket. Mõistlik oleks ka triikraua metallist osa pärast triikimist puhastada.

Õnneks on paljudel tänapäeva triikraudadel olemas katlakivi eemaldamiseks eraldi funktsioonid. Mõnedel triikraudadel on näiteks eraldi mahutid, kuhu katlakivi ladestub ja mida puhastama peab. Kui sinu triikraual on sarnane funktsioon, siis vaata seadme instruktsioonidest, kuidas seda kasutama peab.

Kuid mida teha, kui triikraual sellised võimalused puuduvad? Which?-i eksperdid soovitavad sellisel juhul käituda nii: loputa esmalt triikraua veemahuti ja seejärel täida see ääreni nii, et mahutis oleks pooleks vett ja äädikat. Pärast seda jäta triikraud püstisesse asendisse ja pane see maksimumtemperatuuril neljaks minutiks tööle. Kasulik oleks selle aja jooksul paar korda ka triikrauast auru välja lasta.

Kui neli minutit on läbi, lülita triikraud välja ja jäta see pooleks tunniks seisma. Seejärel loputa veemahuti ning täida see uuesti veega, võta puhas riie ja triigi seda kolm minutit. See peaks katlakivi triikrauast eemaldama.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.