Kodutehnika

Kasutajad kurdavad: robottolmuimeja pole üldse nii muinasjutuline abiline nagu räägitakse

Foto: Shutterstock

Robottolmuimeja peaks olema juttude järgi viimaste aastakümnete parim kodumasin, vabastab nii suurest tööhulgast ja laseb koduomanikel tegeleda targemate asjadega kui põrandate puhastamine. Aga päris nii kaunis asi tegelikult pole.

Ega keegi taha ju väga tunnistada, et kallis robotabiline polegi nii hea kui loodetud või suisa kasutult seisma jäänud, aga pisut selliseid inimesi siiski leidub. Nende kogemusi tasub enne kuluka väljamineku tegemist arvesse võtta ja mõelda, kas säärased punktid võivad ka sind roboti kasutamisel häirima hakata.

Kui paljud räägivad imelisest elust, mis algas pärast roboti perretulekut ja kus põrandate puhastamisega üldse enam tegelema ei pea, siis leidub ka teistsuguseid kogemusi, kus lisaks robotile tuleb siiski ka ise pidevalt põrandaid puhastada.

Liina räägib, et neil on robot küll olemas, aga nad ei kasuta seda peaaegu üldse. “Beebiga on pidevalt mingi toidupudi põrandal ja ma ei jõua oodata, kuni robot õige koha ära teeb. Kiirem on ise tavalise tolmuimejaga ruttu ära tõmmata,” põhjendab ta.

Monika Busch ütleb, et nende peres on robot olnud üle poole aasta, aga viimasel ajal avastab ta end ikka pidevalt tavalise tolmuimejaga toimetamas. “Diivani alla robot näiteks ei mahu ja kui diivani pealt vaja tõmmata, siis ikka tavalisega,” sõnab ta. Robotile tal üldiselt mingeid etteheiteid ei ole, aga ainult selle peale loota lihtsalt siiski ei saa.

Pille Tropin kirjeldab mitmeid puudusi. “Toolid ei sobinud robotile, jäi lihtsalt kinni. Diivani alla koguneb kõige rohkem tolmu ja kahjuks on see nii madal, et sinna ta ei läinud. Ka lävepakud ja suure karvaga vaip oli probleemiks, samuti koera toidunõud. Lillepotid suutis ümber lükata,” kirjeldab naine. Talle kujunes oluliselt lihtsamaks ja kiiremaks ise põrandad ruttu üle tõmmata.

Kusagile maha pudenenud sodi on sageli kiirem ja kergem tavalise tolmuimejaga kokku tõmmata kui oodata, millal robot sinna jõuab. Foto: Shutterstock

Kolme lapse ema Kristi Stahli peres on Roomba olnud kaks-kolm aastat. Alguses sai see päris tihedat kasutust, nüüd seisab aga juba pikemat aega niisama. “Ise koristan kiiresti, efektiivsemalt ja üldtulemus on puhtam,” ütleb Kristi. Ta ütleb, et kui peaks pidevalt mingit kobakat juhtmega tolmuimejat enda järel vedama, oleks ilmselt tüütu, aga ta kasutab roboti asemel juhtmevaba varstolmuimejat, mille küljes ka mopp põrandapesuks. “Ma ise oskan ikkagi paremini plekke eemaldada ja toas ümber mööbli navigeerida, robot aeleb niisama ja plekke üles ei leia või siis kulub põrandapinna puhastamiseks nii palju energiat, et lihtsam oleks seda ise teha,” sõnab ta.

Ka Eve räägib, et kunagi innuga ostetud robot seisab pärast kolimist kasutuseta. Naine räägib, et üle lävepakkude robot küll liigub, aga tagasi ei saa. Samuti tüütas teda ära eeltöö. “Pidin enne veenduma, et põrandal pole ühtki sellist asja, mis segaks roboti tööd,” ütleb ta. Ja kui enne roboti toimetama lubamist juba niikuinii vaja kogu elamine kullipilgul üle käia, võib ju seda sama hästi teha üheskoos tolmuimejaga.
Varstolmuimejaga saab põrandad tema sõnul kiiremini ja väiksema vaevaga puhtaks kui robotiga.

Kindlasti ei tähenda need laitvad hinnangud, et robotit üldse kasutama ei peaks, aga tuleb arvestada, et ainult sellest ei pruugi põrandate puhastamiseks siiski piisata. Lisaabilisena majapidamisse, kus põrandad pidevalt väga tugevasti määrduvad või, vastupidi, ainsa tolmuimejana koju, kus vähe liikumist ja kõik kohad kergesti ligipääsetavad, on robot kindlasti asjalik masin. Ainult enne selle soetamist tuleks roboti kõrget hinda arvestades hästi läbi mõelda, kas see vastab sinu ootustele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.