Kodutehnika

Teadlased manitsevad: kõrge temperatuuriga ja pikk pesutsükkel mõjub riietele hävitavalt

See, kui kaua riided vastu peavad, oleneb pesumasina tsükli pikkusest ja vee temperatuurist.Shuttestock

Mis temperatuuriga peaks riidei pesumasinas pesema, et need võimalikult kaua kestaks? Grupp teadlaseid selgitab, et kuum ja pikk pesumasina tsükkel võib riideid kiiresti kulutada, vahendab Consumer Affairs.

Leedsi ülikooli teadlased viisid läbi uuringu, mille tulemusel selgus, et kui hoolid oma riietest ja keskkonnast, siis tuleks pesumasina tsükkel sättida üsna lühikeseks ja temperatuur küllaltki madalaks.

Uurijad valisid välja 20 erinevates värvides T-särki ja pesid neid pesumasinas erinevate temperatuuride ja tsüklitega. Pikem pesutsükkel kestis 85 minutit ja temperatuur tõusis 45 kraadini, lühem tsükkel pool tundi ja temperatuur tõusis 25 kraadini. Seejärel analüüsiti, millise tsükli tulemusena jäi maha kõige rohkem mikrofiibreid.

Selgus, et lühem ja külmema temperatuuriga tsükkel aitab vähendada riietest eralduvate mikrofiibrite hulka kuni poole võrra. Samuti leidsid uurijad, et külmema veega pestes ei kulu riietelt värv nii kiiresti maha, lisaks ei kuluta pesumasin ka nii palju elektrit.

Uurijate sõnul moodustavad tehislikud mikrofiibrid ligi kolmandiku plastikust, mis ookeanidesse satub ja see arv on murettekitav. Seega saab külmema ja lühema pesutsükliga säästa ka loodust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.