Kodutehnika

Uus eurodirektiiv muudab järgmisest aastast kodumasinate parandamise palju lihtsamaks

Kodumasinad.Shutterstock

2021. aasta märtsis jõustuvad uued Euroopa Liidu ülesed seadused, mis nõuavad, et kodumasinad oleks energiasäästlikumad, vastupidavamad ja hõlpsamini parandatavad.

Kolmele tootekategooriale (külmikud, pesumasinad, nõudepesumasinad) on Euroopa Komisjon kehtestanud nõude, et tootjad peavad ka pärast garantiiperioodi lõppu pakkuma klientidele nende parandamiseks vajalikke varuosasid. Külmikute puhul kehtib see nõue 7 aastat pärast ostu ning pesumasinate ning nõudepesumasinate puhul 10 aastat.

Samas peavad varuosad olema sellised, et neid oleks võimalik tavainimesel koduste tööriistadega vahetada ja paigaldada. Samuti peavad tootjad varuosad toimetama tarbijateni 15 päeva jooksul.

Lisaks parandamisõigustele karmistatakse ka kodumasinate energia- ja veesäästlikkuse nõudeid. Selleks tehakse ümber ka praegused küllaltki väheütlevad energiatähiste standardid (A+++, A++ jne), tootjad peavad kodumasinatel tähisel välja tooma ka vee- ja elektritarbimise ja palju muud lisainformatsiooni. Selle aasta alguses peaks tarbijatele avalikuks tehtama ka andmebaas, kus kodumasinate energiasäästlikkuse kohta uurida saab.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.