Köök

Karulaugupesto söömine viis erakorralise meditsiini osakonda

Karulauku on väga lihtne segamini ajada teiste, mürgiste taimedega.Foto: Shutterstock

16. aprillil pöördus patsient mürgistuskaebusega Tartu Ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonda pärast seda, kui oli enda arvates karulauku söönud, kirjutab Tartu Postimees. 

Mürgistusteabe keskuse juht Mare Oder ütles, et ka keskuse infoliinile tuli 16. aprillil teade, et inimene oli samal päeval ostnud Tartu turult karulauguga sarnast taime, millest valmistas pestot, ent oksendas tugevalt sama päeva õhtul ja vajas haiglaravi. Oder sõnas, et pöördujad olid nii mürgistuse saanud inimene ise, kelle mürgistusteabe keskuse õde-konsultant haiglasse suunas, kui ka haiglatöötajad.

Tartu ülikooli kliinikumi erakorralise meditsiini osakonna juhataja doktor Annika Uue sõnas, et patsient oli arstide hoole all ning lubati pärast põhjalikku jälgimist ja analüüse koju. Rohkem selliseid mürgistusjuhtumeid sel kevadel kliinikumi jõudnud ei ole.

Tartu avaturul oli teisipäeval mõnel letil karulauk müügil. Kaks karulaugumüüjat, kes ajalehes oma nime avaldada ei soovinud, ütlesid, et nemad pole kuulnud juhtumitest, kus karulaugu pähe oleks turul hoopis midagi muud müüdud.

Ka Tartu turu tegevjuht Rene Kiis polnud kuulnud, et turult oleks karulaugu asemel midagi muud saadud. Kiis selgitas, et kauba eest vastutab ikkagi müüja ja turg annab müüjatele vaid müügikohad. Ta sõnas, et kõigepealt tuleks neid väiteid kontrollida ja julgustas niisuguste juhtumite korral turu poole pöörduma. «Turg tahaks sellistest asjadest kindlasti teada saada,» lisas ta.

Karulaugu lehed kipuvad segamini minema mürgiste piibelehe ja sügislille lehtedega. Doktor Uue sõnul pole siiski lõplikult võimalik kinnitada, kas 16. aprillil põhjustas mürgistuse piibeleht või muu taim. Oder lausus, et looduses ja veel enam turuletil võib karulaugul ja mürgistel taimedel olla väga keeruline vahet teha. Ent üksnes karulaugu leht lõhnab küüslaugu järele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.