Köök

Mitu olulist nõuannet, kuidas kriisiolukorraks toidu varumisele mõistlikult läheneda

Foto: Shutterstock

Kuigi toidukriisi ei peaks kaubanduses tekkima, tahaksid paljud pered seoses koroonaviiruse jõudsa riigisisese levikuga siiski võimalikult hästi kriisiolukorraks valmis olla. Kuidas selleks puhuks toitu varuda?

Päris kindlasti ei tohi minna poodi ja hakata valimatult kaupa kokku rabama. Nii tekib väga suur tõenäosus, et koju saab toodud kraami, mida keegi kunagi ära ei tarvita ja mis lõpuks minema visata tuleb.

Selleks, et toidukaupa saaks soetada läbimõeldult, tuleb poodi minna konkreetse plaaniga, ütleb toidukoolitaja Getter Madison. “Ainult tatart süüa on ka niru, tasuks mõelda nii tärklise, juurikate kui liha peale, et ikka mitmekesisust ja toiteväärtust jaguks!” ütleb ta.
Hea plaan on enne poodiminekut koostada nädalamenüü ja vastavalt sellele ka poenimekiri, siis on kindel, et koju saab toodud kaup, mis ka ära tarbitakse. Tagavara võiks praegu soetada kaheks nädalaks, nii et ka nädalamenüü võiks valmis teha kahe nädala peale.

Kindlasti ei pea selline kriisitagavara koosnema tatrast ja lihakonservidest. Getter soovitab sügavkülma varuda erinevaid liha- ja kalatooteid, samuti juurikasegusid, marju ja muud sellist. “Nii saab kerge vaevaga toitvaid suppe, pajaroogi ja palju muud valmistada. Lisaks tasuks varuda näiteks kuivpärmi, mis annab võimaluse küpsetada erinevaid saiakesi, kodust saia, kas või pitsat külmikujäänustest, samas säilib palju kauem kui presspärm. Jahu on siinkohal mõistagi ka väga tähtis ja annab laia valiku võimalusi – kaasa arvatud kodune pasta,” loetleb ta.

Muidugi on omal kohal kõikvõimalikud kuivained, juurikad, sibulad, küüslaugud, maitseained. Piimatoodetest tasuks eelistada kauasäilivaid – jogurtid, hapukoor, või, juustud.

Mõelda tasuks ka maiustamise peale, sest kui tõesti tekib tarvidus koju karantiini jääda, võib paari magusalaksuga meeleolu tõstmine väga vajalikuks osutuda. Siinkohal soovitab Getter kindlasti eelistada omavalmistatud küpsetisi. “Selleks pole vaja palju erinevaid toiduaineid, piisab jahust, võist, suhkrust, soolast. Mõned marjakesed lisaks ja saab hea piruka või kaneel mõnusateks rullideks! Nii saab värske ja hea maiustuse,” soovitab ta. Omavalmistatud magustoit aitab lisaks ka karantiinis sageli venima kippuvat aega sisustada.

Mida veel lisaks harjumuspärasele varuda?

Lisaks kõigile tuntud kuivainetele ja Getteri soovitustele tasub veel üht-teist koju soetada, et söögitegemine ka kodukesksemal ajal mitmekesisena püsiks.

Pasta: pastat võiks varuda paari erinevat sorti, nii lühikest kui pikka, et valmistada erinevaid pastaroogi.

Riis: ka siin võiks mõelda mitme erineva variandi peale, et hea roog õige riisi puudumise tõttu tegemata ei jääks.

Puljongid: puljongit on muidugi alati väga tore ise keeta ja karantiini sattudes on selleks kindlasti ka aega, aga kvaliteetsed puljongikuubikud või vedelad valmispuljongid võiksid kodus siiski olemas olla.

Oad: olgu sügavkülmutatud või konservoad, need toitvad kaunviljalised kuluvad ära igal juhul.

Erinevad lihatooted: suitsusingid, salaamid, peekon ja muu taoline säilib võrdlemisi kaua ja annab suurepäraseid võimalusi isuäratavate roogade valmistamiseks.

Munad: muna on toidulaual alati omal kohal ja säilib kaua, siin pole pikka juttu vaja teha.

Kalakonservid: anšoovised, kilud, räimed, tuunikala – sobib ahjuvormidesse, pajaroogadesse, võileivale.

Tahiini ja pähklivõi: vajalik materjal hummuse, salatikastmete, küpsiste, võileibade ja snäkkide valmistamiseks.

Kõvad juustud: säilivad külmkapis kuid ja on väga laiade kasutusvõimalustega.

Oliiviõli, äädikas ja sidrunid: nendeta häid roogi valmistada on üsna raske.

Pähklid ja kuivatatud puuviljad: küpsetamiseks ja snäkkideks asendamatud.

Jahu, suhkur ja pärm: kõigiks küpsetamisprojektideks.

Või: säilib külmikus nädalaid, sügavkülmas veelgi kauem.

Küüslauk ja sibul: ei vaja ilmselt kommentaare.

Maitseained: toiduvalmistamisel hädavajalikud. Maitsetaimi võid ka kodus aknalaual kasvatada.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses