Pühad läbi: mida ometi kogu selle toidujäägi laadungiga teha?

Foto: Shutterstock

Eesti Korteriühistute Liit ja IKEA annavad väärt nõuandeid, kuidas pühade ajal mitte toitu raisata.

Eesti Korteriühistute Liidu kampaania “Väärtustades toitu” üritab panna inimesi mõtlema, kui palju toitu kodumajapidamistes raisku läheb. Eriti palju loobitakse toitu minema just pühade ajal.

Maitsvat pidusöögi ülejäägist

Lookas jõululaud kuulub paljude inimeste meelest pühade juurde, aga kuidas ülejäägid mõistlikult ära kasutada?

  • Praeviilud, mis korralikult külmkapis seisnud, sobivad hiljem näiteks võileivakatteks – lisa juustu, kurki-tomatit, soovi korral ka majoneesi või muud meelepärast ja valmis on maitsev hommikuamps, mida leivale või sepikule sättida.
  • Kalkuniprae ülejääkidest saab maitsva salati, kui tükeldad praejäägid, lisad konservananassi ja -herneid, veidi karripulbrit ja maitsestamata jogurtit või hapukoort.
  • Pardiprae ülejäägid võid tükeldada ja pannil praadida, lisada juurde sügavkülmast võetud juurviljasegu ja hiina toitude maitseaineid – kokku saab mõnusa panniroa, mida nuudlite või riisiga süüa.
  • Haneprae ülejääkidest ja kontidest võib keeta koos juurviljadega maitsva puljongi.
  • Seaprae ülejääk sobib näiteks herne- või kartulisupi lisandiks, aga ka tükeldatult pannil praetuna omleti sisse või nuudlite juurde.
  • Loomalihaprae ülejäägid sobivad pastakastmesse. Tükelda praeülejäägid ja lisa tomatikaste, lase tasasel tulel podiseda. Vala kaste pastale, sega, lisa riivitud parmesani ja maitse järgi ürte.

Kuidas küpsiseid säilitada?

Pühad toovad lauale hulga koduseid piparkooke ja muid maitsvaid küpsiseid. Kuidas säilitada nende värske maitse?

  • Muretse korralik õhukindel küpsisekarp. Küpsised säilivad kõige paremini õhukindlas karbis või topsis: hästi sobib näiteks klassikaline plekist küpsisetoos nagu vanaemal omal ajal kapi otsas oli. Kui säilitad neid klaasnõus, hoolitse selle eest, et kaas oleks õhukindlalt suletud.
  • Lase korralikult jahtuda. Jahuta küpsised korralikult pärast küpsetamist maha. Iseäranis kehtib see glasuuritud maiustuste puhul – glasuur peab olema täiesti ära kuivanud, muidu kleepuvad küpsised üksteise külge ning muutuvad nätskeks.
  • Säilita pimedas ja kuivas kohas. Küpsised säilivad paremini kuivas ja pimedas kohas – näiteks köögikapis. Külmkapis on nende hoiustamiseks liiga niiske.
  • Erinevate maitsetega küpsiseid hoiusta eraldi. Säilitamaks küpsiste head maitset, oleks hea neid eraldi hoida – iseäranis kehtib see tugeva maitsega piparkookide kohta. Kui eraldi küpsisekarpi pole, võib eri sorti küpsiseid mitme kihi küpsetuspaberiga eraldada.
Foto: IKEA

Pane toidujäägid läbipaistvatesse toidukarpidesse

Toidujääkide korralikuks ärakasutamiseks on väga oluline nende õige säilitamine.

IKEA toidukaupade valdkonna juht Laura Jordane kohaselt visatakse kõige enam ära roogasid, mida korralikult ei kaeta: “Isegi külmikus peavad toiduained olema kaetud ja mis veel kõige parem, pandud tihedalt kinnitatud erilistesse karpidesse ja purkidesse, et toidu värv ega maitse ei muutuks,” kirjeldas Jordane.

Samas lisas IKEA sisekujundaja Darius Rimkus, et raisku läinud toidu hulga vähendamiseks tasuks toitu säilitada just läbipaistvates anumates.

“Inimestel on kombeks toit kiiremini ära süüa, kui nad näevad hõlpsalt kapi ust avades nii külmiku kui karpide sisu. Nii püsib paremini meeles, millist toitu oleme külmkappi varunud. Kui hoida toitu mitteläbipaistvates karpides, juhtub aga vastupidine. Üldiselt söövad inimesed seda, mida nad näevad. Seetõttu soovitatakse ka tervislikku toitu hoida läbipaistvates anumates ja kohas, kus see paremini silma hakkab,“ soovitas sisekujundaja.

Eksperdi sõnul aitavad need samad läbipaistvad karbid säilitada ka ruumi külmkapis või kapis. Üksteise otsa saab laduda nii kandilised kui ka ümarad karbid ja nõnda ruumi säästa. Karpe on saada erinevas hinnaklassis ja erinevast materjalist, olemas on nii üheeuroseid plastikkarpe kui ka tugevamaid klaasist karpe, mida võib muu hulgas kasutada ka ahjus.

“Eriti hea on pühendada valmistoidule ja avatud pakenditele külmikus terve riiul, nii distsiplineerivad inimesed end targalt tarbima ja toidujäägid ei lähe uuema kraami taha kaduma,” lausus Rimkus.

Foto: IKEA

Ära pane erinevaid roogasid samasse karpi

Selleks, et pühaderoogasid ära viskama ei peaks, pannakse need tihti külalistele kaasa. Vahel paneb võõrustaja toidu ka kilekotti, fooliumisse või toidukilesse. Kui aga toit ei ole korralikult isoleeritud, läheb see kiiresti halvaks.

“Toit püsib kauem värske erilistes toiduanumates, mille kaane saab tihedalt sulgeda. Kui toit püsib värske, viskame selle väiksema tõenäosusega ära,” lausus Jordane.

Ta märkis, et tihti pannakse erinevad toidud kokku samasse karpi. Ka see kiirendab toidu riknemise protsessi. Näiteks salatit ei tohiks panna kalkunipraega samasse karpi. Salati ja puuvilja sees on rohkem vett kui liha sees ja seetõttu riknevad need ka kiiremini ja teevad ka teised toiduained märjaks. Siin tulevad appi näiteks lõunasöögikarbid, kus on vaheseinad erinevat tüüpi toiduainete jaoks.

“Kui soovime, et külalised osa toitu kaasa võtaksid, tasub selleks varakult ette valmistuda. Pane iga toiduaine eraldi kapi ja hoia neid külaliste lahkumiseni külmkapis. Kui toitu hoida soojas toas ja pärast veel tükk aega soojas autos, ei pruugi see hiljem enam hästi maitseda,“ rääkis Jordane.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.