Kehvad uudised: koerte katku juhtumeid tuleb Eestis üha juurde

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

  • Tahad parandada oma lemmiku tervist?
  • Hea ja kindel partner Sinu lemmikule!
  • Vaata pakkumisi!

Enne jõulupühi selgus, et Eestis on paaril korral diagnoositud koerte katku. Nüüd on sellele lisandunud kolmaski kord ja peale selle leiti aasta lõpus ka üks koerte katku põdenud rebane, kes haigusele alla vanduma pidi.

Harku järve äärest 29. detsembri hommikul leitud reabasel diagnoositi koerte katk ja toksoplasmoos. Kliinikusse toimetatud rebase seisund halvenes kahjuks ravimitest hoolimata üha, nii tuli ta lõpuks eutaneerida, kirjutab Eesti Metsloomaühing oma Facebooki-lehel.

Loomade kiirabikliiniku arstide sõnul on koerte katk väga nakkav viirushaigus mis kahjuks enamasti on letaalse lõpuga kui neurovorm on avaldunud. Haigestuda võivad koerad, tuhkrud, metsloomad (rebane, kährik, hunt jne). Haiguse sümptomiteks on seedehäired, köhimine/aevastamine, silmapõletik, nahaprobleemid, palavik, neuroloogilised nähud. Viirus levib erinevate nahaeritistega: uriin, väljaheide, silma- ja ninanõred, aevastamisega. Viirus on keskkonnas vähepüsiv ja hävib ruumis umbes mõne tunniga. Nakatumine toimub enamasti piisknakkuse ja saastunud materjaliga kokkupuutumisel.

Tuleb arvestada, et peiteaeg haigustunnuste avaldumiseni võib olla mitu nädalat. Loom eritab viirust juba umbes 5 päeva enne sümptomite tekkimist, ning ka paranemise järgselt toimub viiruse eritamine veel kuni 4 kuu jooksul.

Tegemist ei ole koertekatku esmajuhtumiga. Loomakliinikutes on 2019. a lõpus diagnoositud juba mitu koertekatku juhtumit koertel! Rebane on hetkel teadaolevalt esimene Eestis diagnoositud koertekatku ohvriks langenud metsloom.

Koeri kaitseb selle haiguse eest ainult vaktsineerimine, seetõttu kutsub Eesti Metsloomaühing ja paljud loomaarstid üles kõiki koeraomanikke kontrollima üle oma koerte vaktsineerimisandmeid ja vajadusel koeri uuesti vaktsineerima.

Toksoplasmoos on parasitaarne haigus, mis esineb sagedamini kassidel. Tegemist ka zoonoosiga ehk sellesse võivad haigestuda ka inimesed. Sümptomiteks on enamasti neuroloogilised nähud. Loomad haigestuvad tavaliselt nakatunud toorest liha süües või rooja/uriini kaudu.

Harku järve äärest leitud REBASEL DIAGNOOSITI KOERTE KATK ja TOKSOPLASMOOS.

Harku järve äärest leitud ja 29. dets…

Posted by Eesti Metsloomaühing onNeljapäev, 2. jaanuar 2020

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.