Koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja: aluskarvaga koera pügamine on väga halb mõte

Koerajuuksurit tuleb valida hoolikalt ning veenduda, et ta teab, mida teeb ning saab aru, mida temalt ootad!Foto: Depositphotos

Rubriiki toetab

 • Tahad parandada oma lemmiku tervist?
 • Hea ja kindel partner Sinu lemmikule!
 • Vaata pakkumisi!

FendaF OÜ kaasasutaja ning koerte toitumise ja tervise kogemusnõustaja Piret Oper sõnab, et alles mõne aasta eest kuulis ta juhtumist, kus omanik arvas, et on hea mõte oma saksa lambakoer suveks üsna paljaks pügada.

“Olin ausalt öeldes veidi šokeeritud, sest kuigi ma ei olnud pügamise kohta sel hetkel väga palju lugenud ega selle teemaga süvitsi kursis, tundus see minu jaoks väga vale,” sõnab Piret, kes nüüdseks teab, et aluskarvaga koera pügamine väga halb mõte.

Aluskarvaga koerai tavaliselt ei pügata. Sellised on näiteks Austraalia lambakoerad, borderid, sheltied, kuldsed retriiverid, labradorid, springerspanjelid, njuufad, saksa lambakoerad. Kuigi võib tunduda, et karv on kuumal suvel koerale suureks nuhtluseks, siis tegelikult on see vastupidi!

“Seesama karv, mis talvel aitab hoida sooja, aitab suvel hoida lemmikut jahedana ehk ei lase tal üle kuumeneda,” kinnitab Piret alltoodud artiklis, mille kirjutamisel on ta allikana kasutanud “Dogs Naturally Magazine’i” blogisid.

Kuidas aluskarv toimib?

Aluskarvaga koeratõugude karval on kaks kihti, mis aitavad kaitsta lemmikut külma ilma eest. Pikk pealmine karv kaitseb lume ja jää eest ning lisaks hülgab ka vett. Pehme aluskarv on naha lähedal ning hoiab koera sooja ning kuivana. Talvel võib aluskarv olla lausa nii tihe, et sul võib olla raskusi oma koera naha üles leidmisel.

Üldiselt peaks koer ajama suveks maha oma pehme aluskarva ning jätma alles kõigest pealmise kaitsekarva. Selle karva mõte on kaitsta lemmikut päikesepõletuse eest ning lisaks hoida teda kuumuse eest. Ilma aluskarvata saab õhk liikuda vabalt läbi kaitsekarvade, jahutades niimoodi nahka.

Erinevus aluskarvaga koerte puhul on see, et nende karv kasvab kõigest teatud pikkuseni ning rohkem enam ei kasva. Ilma aluskarvata koertel seda teemat ei ole ehk see on ka põhjus miks on vaja neid pügada. Aluskarvaga koera pügamine on halb mõte ka seetõttu, et pügades võib nende karva totaalselt ära rikkuda.

Aluskarvaga koera pügamine ja karva tekstuur

Need, kes on pidanud oma koera osaliselt paljaks ajama nt hotspot’i tõttu, teavad, et uus karv hakkab kasvama üsna kiiresti pärast naha paranemist. Küll aga on ka teada, et esimesena hakkab kasvama aluskarv – see pehme ja mõnus karv, mis püsib naha vastas ning hoiab lemmikut soojana. Pealiskarv ehk kaitsekarv kasvab aeglasemalt ning seguneb mingi hetk pehme aluskarvaga.

Küll aga ei ole karva tekstuur mingil hetkel enam sama nagu varem. See karv võtab hoopis rohkem endale külge igasugust “jama” ehk kui koer tuleb õuest, võib tema karva küljes olla hoopis rohkem muru, seemneid või mida iganes muud, mille vastu ta ennast hõõrub.

See kahe karva kasvamise kombinatsioon muudab koera olemise suvel hoopis kuumemaks. Seda põhjusel, et aluskarv ei lase õhul pääseda koera nahani ning seeläbi takistab jahutusprotsessi. Lisaks imab aluskarva tekstuur endasse päikesekiiri ning seeläbi aitab kaasa ülekuumenemisele.

Talvel võib see “kleepuvam” karva tekstuur tähendada aluskarva matistumist, mis võib põhjustada nahaärritust, sealhulgas hotspote. Samuti võib see suurendada tõenäosust, et need tekivad kaenlaalustesse, kubemesse, kõrvade taha või lõua alla.

Mõnel koeral võib tekkida ka pügamisjärgne alopeetsia ehk karv ei kasva enam üldse korralikult tagasi.

Ülekuumenemine on reaalne oht

Nagu eelnevalt sai juba mainitud, siis suveks peaks koer aluskarva kenasti maha ajama, jättes kaitsvaks kihiks ainult pealiskarva, mis laseb õhul nahka jahutada. Lisaks kaitseb pealiskarv koera päikesepõletuse eest. Paljudel aluskarvaga koertel on kahvaturoosa nahk ning seega on nad päikesepõletusest rohkem ohustatud. Pealiskarv ei lase päikesekiirtel nahani jõuda ning kaitseb nahka.

See, kui koeral jääb aluskarv mingil põhjusel suveks alles, on tegelikult vihje kehvast hooldusest – ilmselt ei ole sel juhul koera piisavalt kammitud, et aidata tal aluskarvast vabaneda. Ja kuigi võib tunduda, et koera pügamine aitab tal jahedana püsida, on sellel vastupidine efekt. Isegi kui koera päris paljaks ei pügata, takistab pehme, alles jäänud aluskarv jahedal õhul naha lähedale pääsemast ning nahka jahutamast. Lisaks pääsevad päikesekiired nüüd lemmiku nahale ning nii riskitakse ülekuumenemise, päikesepõletuse ja potentsiaalselt ka nahavähiga.

Hoolda oma koera

Parim viis aluskarvaga koera suvel võimalikult jahedana hoidmiseks on hooldada tema karva põhjalikult. Koera tuleb regulaarselt kammida, et eemaldada aluskarv ning hoida pealiskarv kenasti pusavaba. See võib olenevalt koerast olla suur töö, seega kui see käib endale üle jõu, tuleb lemmik viia koerajuuksuri juurde. Heal koerajuuksuril on õiged vahendid, et see töö efektiivselt ära teha.

Siiski tasub teha eeltöö ka koerajuuksuri osas veendumaks, et valitud spetsialist teab, et aluskarvaga koera ei tohiks kunagi pügada! Veenduda tuleb, et ta saab aru mida temalt oodatakse ning et sinu juhistest on korrektselt aru saadud!

Kuidas koera jahedana hoida?

Kui su koera aluskarv on suveks kenasti eemaldatud, teeb pealiskarv oma tööd loomulikul teel. Siiski on mõningad asjad mida sa saad ise teha, et vältida oma koera ülekuumenemist.

 • Kanna kaasas vett! Kui lähed jalutama, võta vesi kaasa. Kui su koer lõõtsutab tugevalt ning tema keel läheb üha laiemaks, paku talle vett (ole siiski ettevaatlik, et ta ei jooks liiga palju korraga).
 • Mine jalutama, kui väljas on jahedam! Kõige palavamate ilmade puhul on hea mõte minna jalutama siis, kui päike ei ole enam tugev. Võimalusel vali jalutamiseks varjulisi kohti. Üsna kindel, et su koer eelistaks jalutada kas varahommikul või pärast päikeseloojangut.
 • Jälgi lemmiku aktiivsust! Mõned koerad võivad mängida ära toomise mängu terve päeva ilma, et nad saaks aru, et on liiga palav. Jälgi oma koera ja seda, millal ta peaks puhkama ja jooma. Kui lemmiku keel ripub väga pikalt väljas ning tundub laiem kui tavaliselt, siis on see märk sellest, et ta peab puhkama ja maha jahtuma.
 • Lase lemmikul ennast märjaks kasta! Kui su koer armastab vett, siis võib olla abiks kasvõi lastele mõeldud madal bassein, kus ta saab ennast jahutada. Loomulikult võid sa viia ta ka loodusliku vee juurde mängima, olgu selleks siis jõgi, tiik või oja. Isegi mudane jõekallas sobib enda jahutamiseks. Jah, ta saab tõenäoliselt mustaks ning märjaks, aga ta saab seal tunde mängida ilma, et oleks ülekuumenemise oht.
 • Siseruumides jahutamine! Konditsioneer aitab su koeral siseruumides püsida jahedana. Paljud koerad eelistavad lamada külmal plaaditud põrandal või kivipõrandal voodi või vaiba asemel. Osad koerad võivad minna ka lausa konditsioneeri ette lamama.
 • Jahutusmatid või jahutavad vestid! Osadele koertele need meeldivad ja sobivad. Samas on koeri, kes keelduvad jahutusmatile minemast, ükskõik kui palav neil ka ei ole. Geeliga täidetud matid on paremad ning üldiselt ka kergemad, aga ole ettevaatlik, kui su koer armastab kõike närida, sest sa ei taha, et ta seda geeli alla neelab.

Ükskõik kui raske koeral tundub suvel palavaga olevat, ei ole aluskarvaga koera pügamine hea mõte. Riske on kasust oluliselt rohkem ning isegi kui keegi ütleb, et tema on enda koeraga seda teinud ning midagi ei juhtunud, ei anna see garantiid, et sinu koeraga midagi ei juhtu. Sa ju tegelikult ei taha riskida oma lemmiku tervisega!

Kuumad ilmad on rasked ka kõige tugevama tervisega koertele! Seega tasub pikemad jalutuskäigud planeerida varahommikusse või hilisõhtusse! Kuid ka siis tasub olla koera tervise osas väga tähelepanelik, sest isegi kõige tugevama tervisega koerale võib jalutuskäik kuumaga olla keeruline – kuum asfalt võib teha käpapatjadele liiga ning kuumus võib esile kutsuda nõrkuse.

Pea meeles mõned jalutuskäigu järgsed soovitused!

 • Ära lase koeral juua suurt kogust külma vett, vaid anna vett natukese haaval, et keha saab harjuda.
 • Luba koeral lamada ja jahutada ennast kivi- või plaaditud jaheda põranda peal.
 • Ära piserda teda üle külma veega – see on kehale tohutu šokk.
 • Lase koeral täielikult maha rahuneda enne, kui talle midagi süüa annad.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.