Lemmik

Lemmikloomade müügiks kasvatajad peavad end tänasest alates registrisse kandma

Uus kohustus peaks lemmikloomade arutule paljundamisele pidurit tõmbama.Foto: Shutterstock

Uus veterinaarseadus paneb kasside-koerte müügiks kasvatajatele kohustuse kanda nad lemmikloomaregistrisse, et tõhustada järelevalvet loomakasvanduste üle, kirjutab ERR.

Iga inimene, kes Lasnamäe korteris või Tartu kuuris müügiks kasse või koeri paljundab, peab end 21. aprillist lemmikroomaregistrisse kirja panema. Kohustus laieneb ka loomade varjupaikadele ning lemmikloomakauplustele.

See peaks parandama riiklikku järelevalvet nn lemmikloomavabrikute üle, mis kasse-koeri tulu teenimise eesmärgil paljundavad. 

PRIA all tegutsevale registrile teeb järelevalvet põllumajandus- ja toiduamet (PTA), ent majandustegevuse vastu võib huvi tunda ka maksu- ja tolliamet (MTA).

See nõue kaasneb 21. aprillist Eestile laieneva EL-i veterinaarseadusega, mille eesmärk on ühtlustada loomapidamise nõudeid ja hõlbustada järelevalvet.

Nimelt lööb uus seadus lahku lemmikloomad ja ärilisel eesmärgil peetavad loomad – kui koera- või kassikasvandust peetakse tulu teenimiseks, siis ei käsitata neid pesakondi seaduse silmis enam lemmikloomadena.

“Kui on loomad, kellest saadakse saadusi, siis need on peetavad loomad. Kes tavapäraselt lemmikloomadena peetavaid loomi peavad kas varjupaigas või zookaupluses või selleks kohandatud muus paigas, et saada järglasi ja nendega kaubelda Eestis või väljaspool, siis sellised inimesed on Eesti mõistes ettevõtjad ja peaksid oma ettevõtte olema registreerinud, andma teada, et nad tegelevad ettevõtlusega. Paraku see nii praegu ei ole. See muudatus on tööriist, millega suunata neid meeleparanduse teele,” selgitas seadusemuudatust maaeluministeeriumi loomatervise ja -heaolu büroo juhataja Enno Piisang.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.