Lemmik

Loomakaitsjad: Eesti inimesed ei taha mõista, et lemmiku võtmine on võrdne lapse saamisega

Pole parata, loomad sisuliselt ikka on lapsed.Foto: Shutterstock

Eesti Loomakaitse Seltsi (ELS) teatel vajab lemmiklooma võtmine vajab pea samasugust läbimõtlemist ja ettevalmistust kui lapse saamine. 

Nii looma võtmine kui lapse saamine sõltuvad meie valikutest ning vajavad meie hoolt ja kaitset, teatas ELS-i esindaja teisipäeval BNS-ile. Nii loomad kui lapsed vajavad stabiilset ja armastavat kodu, tähelepanu, head kasvatust ning kindlat sissetulekut toidu, raviarvete ja muu vajaliku eest tasumiseks ning selts palub loomavõttu hoolikalt kaaluma.

Seltsi teatel ei võeta sageli lemmiklooma perre toomist tõsiselt – otsus sünnib emotsiooni ajel ega arvesta, milline loom võiks üldse omanike elustiiliga sobida. Liiga tihti jõuab loomakaitsjateni teateid lemmikutest, kes on jäetud üksi aia- või toanurka oma lõppu ootama või kelle pidamine on osutunud omanikule üle jõu käivaks. Levinud on ka komme saata oma kass üksi maailma avastama või poetada oma kilpkonn mõnda kodulähedasse veekogusse.

„Inimesed ei taha mõista, et loomapidamine on samasugune vastutus ja kohustus kui lapse kasvatamine. Meie peame nende eest hoolitsema, neid õpetama, tutvustama neile maailma ja selle reegleid ning kaitsma neid halva eest. Samuti olema valmis arvestama nende iseloomuga. Loomaga tekkivate probleemide eest vastutab vaid loomaomanik,” ütles ELS-i juhatuse liige Geit Karurahu.

Selleks, et vältida loomaga seotud probleeme tuleb lemmiku soetamist tõsiselt kaaluda. Tasub endalt ja oma pereliikmetelt küsida, kas üldse ja milline lemmikloom mahub teie ellu? Kas olete valmis tagama looma heaolu ka elu muutudes? Kas teil on looma pidamiseks üldsegi piisavalt ruumi ja vahendeid? Valdav osa inimesi töötab enamiku päevast kodust eemal, kuid karjaloomast koerale on loomuvastane veeta pikki tunde üksinduses, seda eriti kutsikaeas. See võib põhjustada loomale stressi ja tuua kaasa nii tervise- kui käitumishäireid. Samas, närilised armastavad tegutsema asuda alles õhtutundidel, kui omanik on väsitava tööpäeva järel koju jõudnud ning võib hoopis soovida rahu ja vaikust.

Mitmed eksootilisemad loomad ei tahagi inimeste tähelepanu, kuid vajavad see-eest hädasti liigiomasele keskkonnale vastavaid tingimusi. Nende loomine võib aga kodustes oludes osutuda kalliks ja keeruliseks. Elus plaane tehes tasub arvestada, et tulevikuotsused, nagu elukoha vahetus, kallimaga kokku kolimine või laste saamine mõjutavad kõik ka teie lemmiklooma tulevikku.

ELS palub kõigil lemmiku soovijatel enne hoolega oma otsus läbi mõelda ja valikute tegemisel arvestada eelkõige looma heaoluga. Igal inimesel ei pea olema lemmiklooma, kuid igal lemmikul peab olema oma inimene.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.